Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Kobani Davası'nda dün karar çıktı. HDP eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş’a toplam 42 yıl, Figen Yüksekdağ’a toplam 30 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Beş tahliye, 12 beraat kararı çıkan 108 sanıklı davada verilen kararlar dünya basınında da yer buldu.

Reuters haber ajansı, “Türkiye, Kürt yanlısı partinin eski yetkililerini 2014 yılındaki protestolar sebebiyle mahkum etti” başlıklı haberinde, “Karar, ayrı bir davada hakkında kapatılma kararı verilebilecek olan ve şu anda halefi DEM Parti’nin mecliste bulunduğu HDP çevresindeki siyasi gerilimleri körükleyebilir” yorumunu yaptı.

Fransa merkezli Agence France-Presse (AFP) haber ajansı da konuya ilişkin haberinde, “Halihazırda 2016'dan bu yana hapishanede olan, seçimlerde iki kere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a rakip olan 51 yaşındaki Selahattin Demirtaş, devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak da dahil onlarca suçtan mahkum edildi” bilgisini paylaştı.

İngiltere’nin The Financial Times (FT) gazetesi, mahkeme kararını okurlarına “Türk mahkemesi, Kürt yanlısı siyasetçilere uzun hapis cezaları verdi” başlıklı haberiyle duyurdu. Almanya'nın kamu yayıncılarından Alman İkinci Kanalı (ZDF) mahkeme kararlarına ilişkin haberinde, “O, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rakibi ve muhalefetin umuduydu - Şimdi ise 42 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Suçlama: Terörizm” ifadelerine yer verdi.

“DEMİRTAŞ, ERDOĞAN’IN CİDDİ RAKİBİYDİ”

Almanya’nın Die Zeit gazetesi, konuya ilişki haberinde, Demirtaş’ın siyasetten çekildiğini açıkladığı sürece değindi. Demirtaş’ın geçtiğimiz yıllarda hapishaneden partisi ve destekçileri üzerinde büyük bir etki sahibi olduğuna işaret edilen haberde, Demirtaş’ın Twitter/X hesabından güncel siyasi konularla ilgili paylaşımlar yapıldığı, bu paylaşımlardan birinde, bir önceki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’na destek istendiği hatırlatıldı. HDP’ye açılan kapatma davasını da anımsatan Die Zeit, Erdoğan’ın HDP’yi ‘PKK’nin uzantısı’ olmakla itham ettiğini, HDP’nin ise bu iddiayı reddettiğini yazdı.

Almanya’nın Der Spiegel haftalık politika dergisi de Kobanê davasına ilişkin haberinde, Demirtaş’a verilen 42 yıllık hapis cezasına dikkat çekti. Haberde, şu değerlendirmeye yer verildi: “Karizmatik Demirtaş, uzun zaman boyunca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ciddi bir rakibiydi; ona karşı iki kez Cumhurbaşkanı adayı olmuştu. Ardından Ankara’daki hükümet, onu ‘terörizm’ ile suçladı; Kasım 2016’da tutuklandı.” Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi