Koşuyolu’nda 7’si çocuk 10 kişinin katledildiği patlamanın üzerinden 17 yıl geçti. İHD Genel Başkan Yardımcısı Rehşan Bataray Saman, sanıkların ceza aldığını ancak olayın tam olarak aydınlatılmadığını belirtti.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı’nda 12 Eylül 2006 tarihinde bir termosa yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu 7’si çocuk 10 kişinin katledildiği olayın üzerinden 17 yıl geçti. Saldırıda Şilan (6 aylık) Zilan (8), Evin (10), Mizgin (12) ve anneleri Faide Demir (35), Abdullah (6 aylık) Nazlıcan (4) ve Nazar Çetinkaya (2) adlı kardeşler, Hasan Marangoz (14) ve Rojhilat Aslan (28) yaşamını yitirdi. 17 kişi ise kalıcı biçimde yaralandı. Saldırıda 5 yaşındaki Barış Demir, Maide Çetinkaya ve Ali Haydar Kaplan ayağını, Emine Yetişecek ise sol elini kaybetti.

‘OLAY TAM OLARAK AYDINLATILMADI’

 Yargılama süreçlerini baştan sona takip ettikleri davanın, sanıkların ilk gözaltı anından itibaren hukuksuzlukların yaşandığını belirten Bataray, olayın arka planına yönelme olmadığını ifade etti. Bataray, “Ama sonrasındaki süreçlerle ilişkili beyanlar arka planın araştırılmasına yönelik taleplerimizin reddedilmesi, hiçbir şekilde soruşturma ve kavuşturmanın genişletilmemesi, ‘bunun sorumlularını dar tutmaya çalışma, arka planı ortaya çıkarmama niyetleri mi var?’ sorusunu akıllara getirdi. Ceza aldılar ama bizce olay tam olarak aydınlatılmadı” ifadelerini kullandı.

Şiddet ortamının bu tür olayların yaşanmasına müsait olduğunu, bu tür olayların yaşanmaması için 90’lardan beri yaşanan olayların aydınlatılması, sorumluların cezalandırılması gerektiğinin altını çizen Bataray, hem insan hakları savunucularını hem de siyasi partileri şiddeti besleyen sorunların çözümü için rol üstlenmeye çağırdı. (MA)