ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Veli BALTACI

Kürt dilinin gelişimine katkı sunmak amacıyla Kürtçe hizmet sunacağını kamuoyuna duyuran Diyarbakır’daki Pîne Kafe’ye polis baskın düzenledi. Sabah saatlerinde TEM Şube polisleri Ofis Mahallesi Sanat Sokağı’nda bulunan kafede arama yapan polisler, kafenin sahibi Ramazan Şimşek’i gözaltına aldı.

Kürtçe Kafeye Polis Baskını5


Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan Ramazan Şimşek'in kardeşi Vedat Şimşek, bu ülkede milyonların konuştuğu dilde hizmet vermek suç olmaması gerektiğini söyledi.

Kürtçe Kafeye Polis Baskını6


"MİLYONLARCA KİŞİ KÜRTÇE KONUŞUYOR"

Kürtçe’ye karşı bir tahammülsüzlüğün olduğunu kaydeden Şimşek, "Bugün kardeşimin şahsında Kürtçe gözaltına alındı. Milyonlarca insanın konuştuğu bir dilde hizmet etmek doğal bir haktır. Türkiye'de diğer dillerde de hizmet veriliyor, neden Kürtçeye karşı böyle bir tahammülsüzlük ar. Ana dilinde hizmet veriyor diye kardeşim suç mu işliyor? Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok" diye konuştu.

Kürtçe Kafeye Polis Baskını3


"KARDEŞİM HEDEF GÖSTERİLDİ"

Gözaltı olayını da anlatan Şimşek, şunları söyledi: "Bugün sabah saat 05:00'da polisler kardeşimin iş yerini bastılar. Kardeşim geceleri burada kalıyor. Kardeşim saat 06:00'da beni aradı ve polislerin baskın yaptığını söyledi. Ardından gözaltına aldılar.

Kürtçe Kafeye Polis Baskını4

Tabi bunun sebebi de daha önce bazı medya kuruluşlarına verdiği bir demeçte artık Kürtçe hizmet vereceğini söylemişti. Zafer Parti ve bazı milliyetçiler sosyal medya üzerinden kardeşimi hedef gösterdiler. Bu hedefler sonucunda da kardeşim gözaltına alındı.”

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI