Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Şehir Tiyatroları, “Lotus” oyununu sanatseverlerin beğenisine sundu.

Kurtuluş Bilgilioğul'un yazdığı, Hakkı Kuş ve Handan Ekici’nin yönettiği “Lotus” oyunu, Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezinde sahnelendi.

Işık tasarımı, müzikleri, dansları, dekor ve kostümleriyle ilgi çeken oyunu büyük bir beğeniyle izleyen seyirciler, oyunun sonunda oyuncuları uzun süre alkışladı.

“Keyif aldık”

Yoğun ilgi gören gösterime katılan izleyicilerden Zilan Ataş, oyun sayesinde farklı bir gün geçirdiğini kaydederek, şunları dile getirdi:

“Arkadaşlarım ile geldim oyunu izledik çok keyif aldık, çok güzeldi. Ana teması kadınlardı, renklerden bahsetti. Renklerin içerisinde birçok anlam var, bence kadın da öyle kadının rengi çok farklı gökkuşağı gibi, dini, dili, ırkı ne olursa olsun kadın kadındır. Umarım kadınlara yönelik daha farklı projeler olur izlemek isteriz görmek isteriz.”

İzleyicilerden Meral Ataş, oyunu keyifle izlediğini belirterek, “Lotus, bizlere kadınların gücünü yaşam mücadelesini olumlu, olumsuz yönlerini anlattı. Belediye’nin, bu tür etkinliler yapması çok hoşuma gitti, devam etmesini isteriz.” diye konuştu.

İzleyicilerden Kasım Aslan ise oyundaki her temanın iyi işlendiğini ifade ederek şunları aktardı:

“Işık ve müzikler özgündü. Belli ki özenle yapılmış işler. Beğendim açıkçası ve o seçilen şarkılar ve orda ki ağıtlar kadının o anne rolünü yansıtırken ki o müziklerin yansıtılması bence çok anlamlıydı.”

“Lotus” Oyunu, tiyatro sezonu boyunca farklı tarihlerde sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

“Lotus”

Hayata renklerini veren kadınların hikâyesi ‘Lotus’ oyunu kadının yüzyıllardan beri süregelen ve toplumdaki yerini sorgulayan, geleceği üzerine tespitlerde bulunan, müziği, dansı ve tüm renkleriyle kadının anlatıldığı ve “Yedi renk, yedi dil, bir kadın” teması ön plana çıkartılıyor.

Sonsuzluğun simgesi olan Lotus Çiçeği ile özdeşleşen kadının yaratılıştan bu yana gelen öyküsünün anlatıldığı, Mezopotamya'dan Balkanlara, Kafkasya'dan Arap Yarımadası'na kadar binlerce yıldır ezilen, sömürülen, saklanan; emeğiyle, yüreğiyle gölgelerden kurtulan, biçilen rollerin çerçevesinden taşan, hayata renklerini veren kadınların hikâyesi ‘Lotus’ oyununda anlatılıyor.