DEM Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez’in Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye’nin Ortadoğu barışına sekte vuran ve çatışmaların yükselmesine hizmet eden Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik politikalarından dolayı Suriye’de görevli olan bir Tuğgeneral’in makam aracıyla “insan kaçakçılığı” yapıldığı, söz konusu tugay komutanının yalnızca emekliliğe sevk edildiği buna karşın generalin emir astsubayı ve koruma personelinin ise tutuklandığı basına ve kamuoyuna yansımıştır.


Milli Savunma Bakanlığı’nın kamuoyuna yaptığı muğlaklık ve soru işaretleriyle dolu açıklamasında, basit adli bir vaka olarak görülemeyecek bu “kaçakçılık” hadisesinde kimlerin Suriye’den Türkiye’ye kaçırıldığı, kimlerin ortaklık ettiği ve bu faaliyetin ne kadar zamandır sürdüğü ise gizemini korumaktadır.


Bu bağlamda;

  1. Tuğgeneral’in makam aracıyla Türkiye’ye kimler getirilmiştir? 
  2. Bakanlığın konu hakkında kurum içinde başlattığı bir soruşturma var mıdır ve sonucu nedir?
  3. Suriye’den Türkiye’ye veya Türkiye içinde Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde görev yapan ve makam aracıyla insan veya uyuşturucu madde kaçakçılığı yapan kaç görevli tespit edilmiştir?
  4. Bunların kaçı bakanlık kaçı TSK personelidir?”
Kaynak: HABER MERKEZİ