HABER - Faruk BALIKÇI

Meclis’te söz alan DEM Parti Mardin Milletvekili Beritan Güneş Altın, “21 Şubat Uluslararası Ana Dil Günü”nde Kürtçe konuşmak istedi, ancak iki kez mikrofonu kesildi. MHP’li Meclis Başkan Vekili Celal Adan, “Anayasamızın 3'üncü maddesine göre Türk devleti ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Konuşmaların Türkçe yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde mikrofon kapanıyor” dedi.

“AK PARTİLİ ADAYLAR DA KÜRTÇE KONUŞMASIN”

Altın ise mikrofon sesinin kısılması üzerine, “Siz ana dil gününde Kürtçe hitap etmeyi propaganda olarak mı sayıyorsunuz. O zaman gidin AK Parti’nin Belediye Başkan adaylarınıza söyleyin. Mardin, Diyarbakır, Urfa’da gelip Kürtçe propaganda yapmasınlar. İki yüzlülük yapmasınlar” diye cevapladı.


SEZAİ TEMELLİ: SAYGI GÖSTERİN

DEM Parti Grup Başkanvekili Muş Milletvekili Sezai Temelli de söz alarak, şöyle dedi:
“Bugün uluslararası ana dili günü. Bunun kutlamasını burada doğal olarak herkes kendi ana dilinde yapar, yapmalıdır da. Bu tahammülsüzlüğü anlamak mümkün değildir. Kaldı ki bu kısıtlama anayasanın değil 3.maddesine, hiçbir maddesine aykırı değildir. Tam tersine anayasa 10.maddeyi savunmaktır. Dolayısıyla burada kendi ana dillerimizde tabii ki kutlamaları yapacağız. Bu şekilde kutlamaya devam edeceğiz.

Bizde biliyoruz Türkiye’de resmi dilin Türkçe olduğunu ve meclisin çalışmalarını Türkçe yürüttüğünü bu yasalardan kaynaklanan bir zorunluluk. Ama bu ana dilimizi kullanmayacağımız bu tür kutlamalarda bu dili dile getirmeyeceğimiz anlamına gelmez. Lütfen buna saygı gösterin. Gerekli tahammül sınırları çerçevesinde bu ilişkiyi saygın şekilde yürütelim.”

Muhabir: Faruk BALIKÇI