Güneş OCAĞA/ÖZEL HABER

Güneydoğu Ekspres- ‘Kanlı Para’ oyunu Diyarbakır’da görüldü haberimiz ses getirdi. Yaptığımız haber sonrası İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen müfettişler, Diyarbakır’daki tüm okullarda öğrencilerin ellerini kontrol etti. Oyunun tehlikeleri hakkında ise öğretmenler, WhatsApp grupları üzerinden velilere uyarı mesajları gönderdi.

Merkez Kayapınar İlçesi’nde bulunan Piri Reis Ortaokulu’nda tüm öğrencilerin ellerini inceleyen müfettişler, bu oyunu oynayan çocukları tespit etti. ‘Kanlı Para’ oyunu yüzünden elleri yara içinde olan çocukların olduğu tespiti sonrası, okuldaki öğretmenler oluşturdukları WhatsApp grupları üzerinden ailelere oyunun tehlikeleri hakkında uyarı ve bilgi mesajı gönderdi.

GAZETEMİZLE PAYLAŞTILAR

Piri Reis Ortaokulu’nda okuyan öğrencilerin velileri, öğretmenlerin gönderdiği uyarı mesajını Gazetemiz Güneydoğu Ekspres ile paylaştılar.

Uyarı mesajında, “Kanlı Para’ adlı oyun okullarda giderek yayılıyor. Şiddet içeren oyun yasaklansa da öğrenciler gizlice ellerinden kan akana kadar oynuyor. Uzmanlar oyunun bulaşıcı hastalıklara ve kalıcı hasarlara yol açabileceği uyarısında bulunuyor...

Çocukların ellerine, vücutlarına bakalım. Yara izleri var mı diye?

Metal parayı bu hallere sokup ellerine vuruyorlar. Herkes deniyormuş neredeyse, tüm öğrencilerin ellerini kontrol edin” denildi.

UZMANDAN UYARI

Okuldaki öğretmenler ayrıca Kanlı Para oyununa ilişkin Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Okan Özkunt’un  şu açıklamasını velilere gönderdiler:

“Parmak ve el tarak kemiklerinde çatlak veya kırıklara yol açabilir. Ayrıca o an akut olarak kırığa yol açmasa da tekrarlayıcı kronik travma ile stres kırığı ismini verdiğimiz kemiğin kronik kırıklarına sebep olabilir. Büyüklerden farklı olarak bu tip kırıklar çocukların kemiklerindeki büyüme kıkırdaklarına zarar verip kalıcı hasarlara neden olabilir. Ameliyat olmaya kadar varan ciddi sonuçlar doğurabilir. Öte yandan sert ve kesici cisimle yaralanma, ciddi yumuşak doku hasarlarına, açık yaraya sebebiyet verdiği için enfeksiyonlara ve bulaşıcı birtakım hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Elde oluşan tekrarlayıcı açık yaralar, enfeksiyon riskini ciddi arttırırken, deri kalınlığını da süreç içinde arttırıp elin hassasiyetinin ve duyu kabiliyetinin yitimine sebep olabilir.”