Hamas, İsrail'e son 50 yılın en büyük saldırısını düzenlerken; İsrail de Hamas'a savaş ilan ederek yanıt verdi. Cumartesi sabahı başlayan saldırılar sonucu İsrail’de hayatını kaybedenlerin sayısı 800'e yükseldi. İsrail'in verdiği karşılık sonrası hayatını kaybeden Filistinli sayısı da 600'e yaklaştı. Yaralı Filistinli sayısı ise 2 bin 751. İsrail yalnızca dün gece Gazze'de 500'e yakın noktayı vurdu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "İsrail'in Hamas'ın saldırılarına verdiği yanıt Ortadoğu'yu değiştirecek" dedi.

Hamas ve İsrail arasındaki çatışmalar 3’üncü gününde devam ediyor. İsrail’in başkenti Kudüs ve Tel Aviv’de roket uyarısı sirenleri duyulurken, Hamas tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in Aşdod ve Aşkelon kentlerine 120 roket atıldığı belirtildi. İsrail'in yoğun bir şekilde gerçekleştirdiği saldırılarda Gazze'de dumanlar yükseliyor.

Netanyahu yönetimini en çok endişelendiren konuların başında Hamas'ın operasyonu sonrası rehin aldığı sivil ve askerler geliyor. Hamas elindeki rehinelere ilişkin bazı görüntüler paylaştı. Esir düşen kadınlar olduğu iddiasıyla paylaşılan görüntülerdekiler depo benzeri bir alanda tutulurken dışardan patlama sesleri duyuluyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu, son yaptığı açıklamada "İsrail, Hamas'ın saldırılarına verdiği yanıtla Ortadoğu'yu değiştirecek" dedi.