Haber/Fatma TEMEL

DİYARBAKIR - Maraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde yaşamını yitirenlere adanan Newroz’un final kutlaması, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Newroz Parkı’nda binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Newroz’da HDP ve CHP’nin yanı sıra birçok siyasi parti, kurum ve STK temsilcisi de protokolde yerini aldı. Newroz Meydanı’nda bulunan ve siyahlara bürünen dev sahneye, Maraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenler için “Halkımızın başı sağ olsun” şeklinde taziye mesajı yazıldı.

Newroz kutlaması sırasında öldürülen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut, vurulduğu yerde DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Kürt siyasetçi Ahmet Türk tarafından karanfillerle anıldı.

Newroz’da sahne alan Mikail Aslan, Aryen Kom, Şerza, Rap grubu Kejoo ve Reqso izleyicilere müzik keyfi yaşattı. Alanı dolduran binlerce kişi ise yöresel giysilerle dikkat çekti.

TÜRK: DÖNÜŞÜMÜN YAŞANDIĞI DÖNEMDEYİZ

Newroz’un depremzedelere adandığını söyleyen Ahmet Türk, şunları söyledi: “Bugün Kürt halkının dirilişini ifade eden önemli bir gündür. Newroz, özgürlüktür, geleceğimizi aydınlatan bir gündür. Bugünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Bugün değişimin, dönüşümün yaşandığı bir dönemdeyiz. Demokratik Cumhuriyeti gerçekleştirmek için sizlerle birlikte mücadelede kararlıyız. Bizim amacımız, Kürt halkı üzerindeki baskıya karşı direnmektir.”

UÇAR: 2013 DEKLARASYONU HALA GEÇERLİ

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar da, Newroz’u Kirmançkî lehçesinde kutlayarak, “Merhaba sevgili Newroz halkı” diyerek sözlerine başladı. Uçar, “Newrozumuz özgür yaşama, özgür bir geleceğe vesile olsun. Newroz, Diyarbakır’dır. Diyarbakır halkının direnişi Newroz’dur. Herkesin kalbi burada. Dünyanın dört bir yanında insanların yüreği Diyarbakır’da atıyor” dedi. Newroz’un çözüm iradesi olduğunu ifade eden Uçar, “Tam da Diyarbakır’da tam da bu Newroz alanında tam da bu sahnede 2013 yılında çözüm deklarasyonunu burada hep birlikte dinledik. O zaman da bu saha Kürt sorununun çözümü konusunda sorumluluk alacağını, bu sorunun çözülebileceğini tüm Türkiye toplumuna, Kürt sorunu konusunda sorumluluk almayan devlet, iktidar aklına bir cevap verdi. Bugün bu çözüm halen gerekli, bugün bu deklarasyon halen geçerli. 2023 yılı demokratik bir Türkiye’nin savaşsız bir Türkiye’nin yılı olsun. Yeniden hepimize her birimize kutlu olsun. Newroz Piroz Be!” dedi.

SANCAR: BÜYÜK BARIŞI İNŞA EDECEĞİZ

Newroz meydanını dolduran onbinlere seslenen HDP Eşgenel Başkanı Mithat Sancar ise şunları ifade etti: “Sevgili Amed halkı, onurlu direngen halkımız, hepinizi yürekten selamlıyorum. Newrozumuz kutlu olsun. Bu Newrozu büyük depremin yarattığı felaketin gölgesinde karşılıyoruz. Acımız büyük, yasımız var ama öfkemiz de var. Biz bu öfkeyi mücadeleye mücadeleyi de yeni yaşamı inşa etme iradesine çevireceğiz. Evet, Newroz yeni yaşamdır, yaşamın yeniden uyanışıdır. Newroz direniştir, diriliştir, barıştır. İşte bizler bunun sözünü veriyoruz. Yeni yaşamı kuracağız, büyük barışı inşa edeceğiz.

Bizler Newroz’a merhaba derken, savaş politikalarına da hayır diyoruz. Sömürüye, talana, yalana hayır diyoruz. Yeni bir ülke yeni bir yaşam kurmayı savunuyoruz. O nedenle Newroz’a merhaba, savaşa da elveda.

Bu meydanlardaki halkın güçlü direnişi ve duruşuyla, kararlı yürüyüşüyle kurduğumuz ittifaklarla yeni yaşamı mutlaka inşa edeceğiz. Emek ve Özgürlük İttifakı, Kurdî partilerle yaptığımız ittifaklar, bütün ülkenin ezilenleri, sömürülenleriyle kurduğumuz ittifaklar, kadınların ve gençlerin öncülüğünde yürüttüğümüz mücadele mutlaka başarıya ulaşacaktır.

“BARIŞIN GÜVENCESİ BİZLERİZ”

Evet çok kalmadı. 14 Mayıs’ta sandıklarda, bu güçlü ittifaklarla yeni bir başlangıcın güçlü sonuçlarını çıkaracağız. Bu ülkede demokratik dönüşüm de büyük barışın da güvencesi bizleriz. Sizlersiniz. Sizlerin kararlı duruşu ve yürüyüşüdür. Başaracağız, mutlaka başaracağız.

Yürüdüğümüz yol üçüncü yoldur. Yeni yaşamın yolu üçüncü yoldur. Bu yol demokratik cumhuriyete çıkıyor. Demokratik cumhuriyeti birlikte inşa edeceğiz. O zamanlar yakındır. Ve çanlar bu iktidar için çalıyor. Evet halaylar zılgıtlar ve şarkılar ağıtlarla da olsa yeni yaşamı müjdeliyor. Acımız büyük ama umudumuz da çok büyük. Ama kararlılığımız da çok yüksek. O nedenle tekrar tekrar söylüyoruz. Mutlaka başaracağız. Eşit özgür barış içinde bir yaşamı mutlaka kuracağız.

Yaşamı yeniden inşa edeceğiz. Bu toprakların bütün dillerinin ortaklığıyla yeni bir dil kuruyoruz. Yeni bir ruh yaratıyoruz. Biliyoruz ki, yeni bir dil olmadan, yeni bir dünya ve yeni bir yaşam kurulamaz. O nedenle, yeni dili de yeni yaşamı da kuracağız. Büyük barışı da bu ülkeye mutlaka ama mutlaka getireceğiz.”

8 MERKEZDE DAHA KUTLAMA YAPILDI

Diyarbakır’ın yanı sıra 8 merkezde daha Newroz kutlamaları gerçekleşti. Şırnak’ın Cizre, Mardin’in Nusaybin, Ağrı’nın Patnos-Doğubayazıt, Ardahan’ın Göle, Konya’nın Cihanbeyli ilçeleri ile Çanakkale ve Bandırma’da da Newroz ateşi yakıldı.