Diyarbakır'da dün HDP öncülüğünde düzenlenen Nevruz kutlamalarında 15 polisin yaralanmasına neden olan gerginlikte gözaltı sayısı 333’e yükseldi.

Bağlar ilçesinde HDP öncülüğünde Nevruz etkinliğinin yapılacağı alanda İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yoğun güvenlik önlemi almıştı. Kent girişlerinde ilçelerden ve farklı illerden gelen katılımcılar için 7 alanda da 20 kontrol noktası oluşturulurken, 7 bin polisin görevlendirildiği alanda uygulama noktalarında vatandaşlar sıkı aramadan geçirildi.

Yapılan aramaların ardından alana gelen bazı kişiler, güvenlik bariyerlerini aşıp sahneye doğru gelince polis ekipleri şahıslara uyarıda bulundu. Uyarıları dikkate almayan şahıslar, alanda görevli polislere taş, pet şişesi ve ellerinde bulunan flamaları fırlattı. Yaşanan gerginlikte 15 polis çeşitli yerlerinden yaralandı.

Yaralı polisler olay yerinde bulunan ambulanslarla en yakın hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Taş ve pet şişe atarak yaralanmalarına sebep olan kişilere yönelik yapılan çalışmalar sonucu gözaltı sayısı 333’e yükseldi. Gözaltına alınan şahısların Terörle Mücadele Ekipleri tarafından alınan 260 kişiden 224’ü serbest bırakılırken 36 şüphelinin işlemleri devam ediyor.

Öte yandan Çocuk Şube tarafından gözaltına alınan 73 kişiden 42’si serbest bırakılarak ailesine teslim edilirken 31 şüphelinin işlemleri ise devam ettiği öğrenildi.

Diyarbakır Barosu: Çocuklar serbest bırakılsın

Diyarbakır Barosu da yaptığı açıklamada gözaltındaki 100 çocuğun serbest bırakılmasını istedi. Baro açıklamasında, "İvedilikle temel hak ve hürriyetleri ihlal eden uygulamadan vazgeçilip özgürlüğünden yoksun bırakılan çocuklar serbest bırakılmalıdır" dedi.

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Diyarbakır'daki Newroz kutlamaları sırasında gözaltına alınan çocukların serbest bırakılmasını istedi.

Baro sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Newroz Bayramını kutlamak isteyen sayısı 100'ü bulan çocuk, polislerce hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmıştır. Barışçıl toplanma hakkı kapsamında Newroz bayramının kutlanmasına dönük suçlamalar ile beraber, çocukların kötü muamele yasağını ihlal edici şekilde nezarethane koşullarında tutulmaları hukuksuz olup, ivedilikle temel hak ve hürriyetleri ihlal eden uygulamadan vazgeçilip özgürlüğünden yoksun bırakılan çocuklar serbest bırakılmalıdır."

Dün gerçekleşen ve yerel kıyafetle girmenin yasak olduğu kutlamalarda Diyarbakır Emniyeti'nin açıklamasına göre 298 gözaltı gerçekleşti.