Kurtulmuş, "Bu sürece ilişkin görüşlerimizi, daha doğrusu çerçeveyi kendileriyle paylaştık" dedi. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise, "DEM Parti olarak demokratik bir anayasa yapım sürecine Türkiye'nin ihtiyacı olduğu kanaatindeyiz" ifadelerini kullandı.

Meclis'te yapılan ziyarette Kurtulmuş'u, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan karşıladı.

Kurtulmuş ve DEM Parti heyeti, daha sonra görüşmeye geçti. Görüşmenin ardından Kurtulmuş ve DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

KURTULMUŞ: GÖRÜŞLERİMİZİ PAYLAŞTIK

İlk olarak söz alan Kurtulmuş, "Bu sürece ilişkin görüşlerimizi, daha doğrusu çerçeveyi kendileriyle paylaştık. Bu süreci açık, şeffaf, demokratik bir şekilde sürdürme talebimizi kendilerine ilettik" dedi.

Kurtulmuş, şöyle devam etti: "Değerli Eş Genel Başkanlar ve Grup Başkanları arkadaşlarla müzakere ettikten sonra bu yola ilişkin görüşlerini kamuoyuyla paylaşacaktır. Bizim temennimiz çok büyük bir çoğunlukla siyasi partilerin üzerinde uzlaşabileceği anayasa çalışmasının ortaya konulması ve bunun da Meclis'te kabul edilmesidir."

HATİMOĞULLARI: YOL TEMİZLİĞİNE İHTİYAÇ VAR

Kurtulmuş'un ardından söz alan Tülay Hatimoğulları ise, "Bizler de DEM Parti olarak bir demokratik bir anayasa yapım sürecine Türkiye'nin ihtiyacı olduğu kanaatindeyiz. 12 Eylül Anayasası'nın uygulanmadığı bir dönemden geçerken 12 Eylül Anayasası'nın değişmesi ve demokratik bir Türkiye'nin inşa edilmesi konusunda adımlar atılması konusundaki görüşlerimiz kamuoyuyla bilinmektedir" diye konuştu.

SAADET VE İYİ PARTİ'Yİ DE ZİYARET EDECEK

Yeni anayasa çalışmaları kapsamında ilk görüşmeyi CHP Genel Başkanı Özgür Özel'le yapan Kurtulmuş, Saadet Partisi ve İYİ Parti Grubu yöneticileriyle de bir araya gelecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ