Dün yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) Oscar ödülü alan Fizikçi Oppenheimer'a dair sorulan soru sosyal medyada dün en çok konuşulan başlıklar arasına girdi.

Ancak ÖSYM dün soruları açıklamadığı için en çok konuşulan sorunun ne olduğu da öğrenilemedi.

YKS'nin tüm oturumlarının bugün bitmesinin ardından ÖSYM sorularla cevap anahtarlarını açıkladı. Böylece “Oppenheimer" sorusu da ortaya çıktı. İşte o soru:

“Adını atom bombasını geliştiren ekibin liderinden alan Oppenheimer filmi, dünyayı etkileyen bir buluşun nasıl ortaya çıktığını anlatırken bilimsel bilginin niteliğine ilişkin de düşündürür. Filmde Oppenheimer’ın ulusal bir kahraman olarak hızla yükselişi ve bir idari soruşturma ile gözden düşüşü arasında birçok olaya şahit oluruz. Nitekim onun felsefi sorgulamaları, romantik ve siyasi ilişkileri, dönemin diğer bilim insanları ile yaşadığı fikir uyuşmazlıkları ve rekabet; bilimsel gelişmelerin dış dünyadan yalıtılmış değil kişisel motivasyonların, ahlaki değerlerin ve siyasi beklentilerin şekillendirdiği tarihsel bir bağlam içinde gerçekleştiğini gösterir. Bu parçada aşağıdakilerden hangisi vurgulanmaktadır?

A) Bilimsel bulgular toplumdan topluma değişiklik gösterir.

B) Bilimsel bilgi yenilenme ve güncellenmeye açıktır.

C) Bilim insanlarının birtakım ahlaki yükümlülükleri vardır.

D) Bilim, kişisel değer yargıları ve toplumsal koşullarla iç içedir.

E) Bilim tarihi için biyografik filmler vazgeçilmez bir kaynaktır.”

Doğru cevap : D

Kaynak: Haber Merkezi