Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), üniversite sınavlarından memuriyet sınavlarına kadar birçok önemli sınavın düzenleyicisidir. ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden yapılacak işlemler için ise bir şifre gereklidir. Peki, bu şifreyi nasıl ve nereden alabilirsiniz? ÖSYM şifresi alacaklar için adım adım rehberimizi hazırladık.

E Devlet Üzerinden Diploma Ve Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır 1

E-DEVLET İLE ŞİFRE NASIL ALINIR?

ÖSYM AİS şifresini almanın en pratik yollarından biri e-Devlet sistemi üzerinden kayıt yapmaktır. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Nüfus Müdürlüklerinden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylar, e-Devlet şifreleriyle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (https://ais.osym.gov.tr) kayıt olabilirler. E-Devlet İle Kayıt Ol butonu sayesinde, adaylar hızlıca sistemde yerlerini alabilirler.

ÖSYM AİS'E KAYIT SÜRECİ

E-Devlet şifresi ile ÖSYM AİS’e kayıt olan adaylar, bir başvuru merkezine gitmeksizin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden tüm işlemlerini yapabilirler. Bu süreçte adaylar, T.C. kimlik numarası ve güvenlik numarasını girerek kayıt işlemlerini tamamlayabilirler.
ösym-1

ÖĞRENCİ ŞİFRE YENİLEME VE GÜNCELLEME

ÖSYM AİS aday şifresini güncellemek veya değiştirmek isteyenler için de işlemler oldukça basittir. Adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri sayfasına giriş yaparak T.C. kimlik numarası ve güvenlik numarasını girmelidir. Ardından, güvenlik sorusu ve cevabı ile yeni şifrelerini oluşturarak işlemlerini tamamlayabilirler.

Kaynak: NTV