İbrahim İnanç YILDIZ – Fatma TEMEL

Güneydoğu Ekspres- Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Diyarbakır Bilgi İşlem Koordinasyonu, 28 Mayıs'ta gerçekleştirilecek 2. tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Yeşil Sol Parti Seçim İrtibat Bürosu’nda düzenlenen toplantının yapıldığı salona, “Oy ver, sandığı koru, tek adamı gönder” yazılı Kürtçe ve Türkçe pankart asıldı. Toplantıya, Yeşil Sol Parti’den seçilen Diyarbakır milletvekilleri Ceylan Akça, Serhat Eren, Yeşil Sol Parti Diyarbakır İl Eş Başkanları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eş Başkanları katıldı.

ysp1

“Milyonlarca insanı ikna ederek sandığa göndereceğiz”

İlk olarak konuşan HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan, çok konuşulacak bir seçim süreci içinde olduklarını söyledi. AK Parti-MHP ittifakının seçimi kendi lehine çevirmek için devletin bütün imkanlarını kullandığını öne süren Ceylan, bu yüzden anti demokratik bir seçime katıldıklarını iddia etti. Ceylan, şunları söyledi:

“Biliyorsunuz seçimden önce kurumlarımıza, basına, hukukçulara bir operasyon düzenlendi. Yapacakları hilelerin kamuoyuna yansımaması için yapıldı bu operasyon. Zaten son 7 yılda HDP’ye, Yeşil Sol Parti’ye, DBP’ye yapılanları söylememe gerek yok. Bunu kamuoyu biliyor, basın biliyor. Herkes, bu sistemin ne kadar adaletsizlik ve yolsuzluk yaptığını biliyor. Bunca zahmete ve zorluğa rağmen seçimi yaptık ve elbette biz seçimin ilk tur sonucunu kendimiz için yeterli bulmuyoruz. Seçimden önceki antidemokratik 3 ayı göz önüne aldığımızda rahatlıkla diyebiliriz ki, Kürtler başarılı oldu, Yeşil Sol Parti başarılı oldu. Elbette ki sonucu yeterli görmüyoruz. Eleştirildiğimiz noktaları, eksik kaldığımız noktaları gözden geçireceğiz. Bu son 6 günde, milyonlarca insanı ikna ederek, sandığa göndereceğiz. Halkımıza çağrımız; daha güçlü şekilde sandıklara giderek iradelerini göstersinler. AK Parti ve MHP iktidarını gönderelim. Sandıklarımıza oylarımıza da sahip çıkalım.”

ysp2

“Kürtler üzerine düşen tarihi rolü yapacaktır”

Yeşil Sol Parti’den Diyarbakır Milletvekili seçilen Ceylan Akça ise, halkın farklı kesimlerden insanları Meclis’e gönderdiğini belirterek, Anadolu’nun tek renkten ibaret olmadığının gösterildiğini söyledi. Akça, “Erdoğan’ın başkan olmasına izin vermeyeceğiz. Tıpkı 2015 yılında ‘seni başkan yaptırmayacağız’ dediğimiz gibi, 2019 seçimlerinde ‘sana o belediyeleri aldırmayacağız’ dediğimiz gibi bir kez daha diyoruz ki sana izin vermeyeceğiz. Kürtler bir kez daha üzerlerine düşen bu tarihi rolü, layıkıyla yerine getirecektir. Nedir bu rol, Türkiye’yi sevdiğini iddia eden ama aleyhine çalışan insanlara rağmen Kürt halkı kurtarmaya kararlı. Kürtler bu seçimde verdiği oylarla da bu ülkeyi kurtarmaya kararlılar. 28 Mayıs’a giderken hâlâ kararlıyız, güçlüyüz diyoruz. Bu sebeple de il, ilçe örgütleri olarak, esnaflarla, halkla mahallerde bir araya geliyoruz, halkımızın taleplerini dinliyoruz” dedi.

“Erdoğan’ı yine başkan yaptırmayacağız”

İktidar çevreleri tarafından kendileri hakkında kirli dedikodular yapıldığını dile getiren Akça, seçimleri boykot etmeyeceklerini ifade ederek konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Kesinlikle partimizin gündeminde boykot gibi bir şey yoktur. Tüm halkımızı nerede yaşarlarsa yaşasınlar, sandıklara gitmeye, oy vermeye ve bu faşist zihniyeti göndermeye çağırıyoruz. Bu oy vermek için aklında tek bir kaygısı olan varsa akıllarına Ankara’da Newroz kutlamalarına katılmaları gerekçe gösterilerek, gözaltına alınan arkadaşlarımızı düşünsünler. Kadıköy Moda’da halay çeken Kürt gençlerini, yere yatırıp, ters kelepçe yapıp, gözaltına alıp onlara ırkçı marşlar dinletip bu görüntüleri sızdıranlara bir cevap olarak oylarını vermelerini ve tepkilerini ortaya koymalarını istiyoruz. Yeşil Sol Parti olarak ‘seni yine başkan yaptırmayacağız, sana yine kaybettireceğiz’, buradayız, bir yere gitmiyoruz.”