Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında seçimlere girecek olan Yeşil Sol Parti milletvekili aday listeleri üzerinde çalışmalar devam ediyor. Yeşil Sol Parti bileşenlerinin eş genel başkanları ve eş sözcülerinin aday gösterildiği kentlerde belli oldu.

Parti yetkililerinden edinilen bilgilere göre, mevcut vekillerin yüzde 75’e yakınının yeniden aday gösterilmeyeceği belirtildi. Yeniden aday gösterilmeyen milletvekilleri arasında Garo Paylan, Erol Katırcıoğlu, Filiz Kerestecioğlu, Zeynel Özen, Züleyha Gülüm, Abdullah Koç, Dilan Dirayet Taşdemir ve Ali Kenanoğlu gibi isimler yer alıyor.

Mevcut vekillerin yeniden aday gösterilmemesinin en önemli sebeplerinden biri de HDP’de işletilen iki dönem kuralı. HDP’de tüzük gereği milletvekilliği iki dönemle sınırlandırılmış durumda. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın da aralarında bulunduğu 16 milletvekili iki dönem kuralına takılıyor. Ancak HDP'nin iki dönem kuralında eş genel başkanlara esneklik sağlanacağı belirtilmişti.

EŞBAŞKANLAR VE EŞSÖZCÜLERİN YERLERİ

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar İstanbul’dan; Eş Sözcü İbrahim Akın ise İzmir'den aday gösterildi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, İstanbul’dan aday gösterildi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Diyarbakır'da liste başında aday gösterildi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz Mardin'de; Eş Genel Başkan Keskin Bayındır memleketi Batman'dan aday gösterildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) EŞ Genel Başkanı Pervin Buldan Van'da liste başından, Eş Genel Başkan Mithat Sancar ise Urfa'dan aday gösterildi.

EHP, SMF, EMEP ESP SYKP, SODAP ADAYLARININ YERLERİ

EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk, SMF’den Cemil Güngören ve TÖP Sözcüler Kurulu üyesi Perihan Koca İstanbul’dan; EMEP’ten İskender Bayhan İstanbul'dan ve Sevda Karaca Demir ise Antep'ten aday gösterildi. Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nden (ESP) Çiçek Otlu İstanbul’dan; Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi’nden (SYKP) Tülay Hatimoğulları Adana’dan; Devrimci Parti’den Burcugül Çubuk İzmir’den; Sosyalist Dayanışma Platformu’ndan (SODAP) Kezban Konukçu ise İstanbul’dan aday gösterildi.

KÜRT İTTİFAKI ADAYLARI: ÇİFTYÜREK VAN'DAN MEHMET KAMAÇ DİYARBAKIR'DAN

Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakı’nda yer alan Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek Van’dan; İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkanı Mehmet Kamaç Diyarbakır aday gösterildi.

ALEVİ, ÊZİDÎ, SÜRYANİ VE ÇERKES ADAYLAR

Yeşil Sol Parti listesinde Alevilerden Garip Dede Dergahı Vakfı Başkanı Celal Fırat ile Êzidî halkından Azad Barış Diyarbakır'dan, Süryani cemaatinden George Aslan Mardin'den, Çerkes halkından Metin Kılıç Ankara’dan aday gösterildi. Diğer bazı adaylar da şöyle:

ÖNDER, CEMAL, ÇANDAR, HAMZAOĞLU, FIRTINA, TÜRKDOĞAN, ÇELENK...

Sırrı Süreyya Önder, Hasan Cemal, Onur Hamzaoğlu, Kerem Fırtına, Özgül Saki, Öztürk Türkdoğan - İstanbul

Mehmet Emin Aktar, Cengiz Çandar Sevilay Çelenk, Samet Mengüç - Diyarbakır

Ömer Faruk Gergerlioğlu- Kocaeli

Saruhan Oluç – Antalya

Ömer Öcalan, Ferit Şenyaşar - Urfa

Sezai Temelli - Muş

Nurten Ertuğrul -Batman

Sırrı Sakık – Ağrı

Ali Kenanoğlu- Adıyaman

Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Nevroz Uysal ve gazeteci Ayşegül Doğan Şırnak’ten aday gösterildi. Ferit Şenyaşar Urfa'dan aday gösterildi.