Fesih Bozan: Ülkenin çivisi çıkmış

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan yayınladığı videolarla son günlerde gündemden düşmeyen Sedat Pekerin açıklamaları ve ülkenin karşı karşıya kaldığı güncel konular ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Bozan “Cumhur ittifakının işbirliği içinde oldukları mafya liderleri siyaset, medya ve ticareti dizayn etmeye çalıştığını görüyoruz. Demirel’in, “Devlet bazen rutin dışına çıkar” dediği, devletin “mafyayı bir ihtiyaç olarak görme zihniyetinin Cumhur ittifakında da devam ettirdiğini görüyoruz. Cumhur ittifakın bileşenlerinin AKP+MHP+MAFYA+MEDYA olduğunu da öğrenmiş oluyoruz.” dedi.

AK Parti ve MHP iktidarında yeraltı dünyası ile yerüstü dünyasının beraber çalışmaya başladığını öne süren Bozan, “Siyaset, medya, mafya ve ticari ilişkiler iç içe girmiş herkes birbirine mahkum ve muhtaç duruma düşmüştür. Mafya lideri için af, mafya liderine koruma, mafya liderinin ana muhalefet liderine ve diğer muhaliflere tehditler savurmaları ve seçim meydanlarında Cumhur ittifakına oy istemesi ve daha bilmediğimiz başka ilişkiler. Bu olaylar bize AK Partinin ismi gibi ak olmadığını göstermektedir. Milletimiz yapılacak ilk seçimde “temiz kadro ve temiz bir geçmişe” sahip olan Saadet Partisini iktidara getirerek, “temiz ellerden” “temiz eller operasyonu” yaparak Cumhur ittifakının Türkiye’yi içine koyduğu bu kirli işler ve karanlık ilişkilerden temizleyecektir.” diye ifade etti

“Destek paketleri hazırlanmalıdır”

Bölgede ve Diyarbakır’da yaşanan kuraklığa da dikkat çeken Fesih Bozan  “Susuz tarlalarda yüzde 80 varan ürün kaybı beklenmektedir. Kuraklıkla beraber elektrik, gübre, kimyevi ilaç ve mazottaki yüksek girdiler çiftçimizin belini bükmüştür. Bunun üstüne AKP iktidarın açıkladığı taban fiyatlar çiftçimizin beklentisinin altında kalmıştır. Dolayısıyla Devletin acilen çiftçiye el uzatması ve destek paketleri hazırlanmalıdır.” söyleminde bulundu

Bozan çiftçilerin beklentileri şöyle sıraladı

-Bölgemiz, afet bölgesi ilan edilmelidir.

-Kuraklık tehlikesine karşı sulamaya ağırlık verilmelidir. Bunun için de Silvan Barajı bir an önce bitirilmelidir.

-Kuraklıktan etkilenen çiftçilerimize dönüm başına 500 TL nakdi yardım yapılmalı ki tarlasını bu sene tekrar ekebilsin.

-Ürünlerin taban fiyatları düşük belirlenmiş. Bu düşük fiyat yüksek primle telafi edilmelidir.

-Yasa ile belirlenmiş olan milli gelirin %1 çiftçiye mutlaka destek olarak verilmelidir.

-Çiftçinin daha önce almış olduğu özel bankalar dahil kredilerin faizleri silinmeli, ana para faizsiz olarak en az 3 yıl ertelenmelidir.

-Sulama birliklerinin elektrik maliyetlerini çiftçiye yansıttığı kısmının yüzde 50 si devlet tarafından sulama birliklerine ödenmelidir.

“Esnaf perişan”

Esnafı tam kapanma sürecinde perişan olduğunu belirten Bozan, “ Son bir buçuk senedir kapamalar ve yetersiz destekler nedeniyle hem esnaflarımız hem de çalışanları zor durumdadır. Son açıklanan paket olumlu olsa da yine yetersizdir. Bununla beraber, Devlet esnafın vergisini de silmelidir. 20 yıldır iktidara sahip çıkan esnafa iktidar 14 ay sahip çıkamamıştır. Bayram önce 17 günlük tam kapama esnafımızı perişan etmiştir. Bayrama hazırlık yapan esnafın malı elinde kalmıştır. Yeni pakette açıklanan 5000 ve 3000 hibe yoktan iyidir ama esnafın neyine derman olacaktır” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol