Güneydoğu Ekspres- 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki Maraş depremleri sonrası artçı sarsıntılar ve yeni depremler meydana gelmeye devam ediyor. Deprem ülkesi olan Türkiye’de hangi il ya da ilçelerde deprem olacağına dair bilim insanlarınca pek çok görüş sunuluyor.   Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, soruları yanıtlarken depremsiz bölgelere dikkat çekti ve deprem beklemediği illeri sıraladı.

Twitter hesabından açıklama yapan Prof. Ercan, illeri şöyle paylaştı:

Diyarbakır

 “Diyarbakır deprem bakımından az çekincelidir. Bugüne kadar gördüğü en büyük deprem 1934'de M6,2'dir. Ancak Arap Kalkanı ucundaki Lice 1975'de M6,9 üretmiştir. Öteki ilçeler depremsizdir. Diyarbakır'da deprem beklemiyorum.

Batman

Batman Arap Kalkanı güneyindedir. Deprem güvencelidir. Hiç depremi yoktur. Sıkıntı yok.

Antep

Gaziantep ilinde deprem üreten yerler; MÖ131’de M5,7, MS128’de M6,4 ile Nurdağı’dır.O yıldan beri M7,7’lik bir deprem üretimi olmamıştır. Gaziantep içi ile ilçeleri 3.derece deprem çekinceli olsa da, DAK, ÖDK ile BBK’nın (Bitlis Bindirme Kuşağı) ürettiği sarsım dalgaları etkiler.

İçel-Mersin

İçel ili, Ecemiş ile Karaisalı kırıkları etkisindedir. Mersin, MS 534’de 6,4, MS 1532’de M5,7’i sınamıştır. İlçeleri 4.derece çekincelidir.

Adana

Adana’da DAK, ÖDK, KDBK’da (Kıbrıs dalma batma kuşağında) olacak depremler özellikle tarım alanları ile deniz kıyısındaki dikintileri göçertebilir.

Bitlis

Bitlis ili ilçeleriyle 1.der. sarsım bölgesidir. Kavakbaşı, KAK, VAN, BBK (Bitlis Bindirme Kuşağı) depremlerinden etkilenir. Ahlat ile Tatvan, Bitlis içi M6,4’e kadar sarsıntıları çok uzun aralarla üretir. Dağlık kesimlerdeki yapılar güvenlidir.

Urfa

Urfa Bozova ile Harran Kırıkları, ayrıca DAK ile ÖDK etkisindedir. Başkent odaklı M6,4’e kadar depremler 500 ile 1000 yılda bir olur. Tüm ilçeleriyle 3 ile 4. Derece deprem bölgesinde olup çok güvenlidir.

Siirt ve Şırnak

Siirt ile Şırnak illeri BBK (Bitlis Bindirme Kuşağı) etkisindedir. Hakkari ve Van’daki depremlerle sarsılır. En büyük depremi Pervari’de 1884’de M6,1’dir. Güvenlidir.

(HABER MERKEZİ)