Fatma Temel/Özel Haber

Güneydoğu Ekspres- Her yıl daha da pahalı bir Ramazan Ayı’na giriyoruz. Bu yılki Ramazan’da da gıda ve sebze ürünlerindeki fiyat artışı cep yakıyor. Güneydoğu Ekspres Gazetesi olarak, Mardin Kapı esnafı, semt pazarı esnafı ve alışveriş yapan vatandaşlarla konuştuk. Pahalılıktan şikâyetçi olan esnaf ve vatandaşlar, bu Ramazan’ı da bereketli geçiremeyecek.

31 yıldır Mardinkapı’da esnaflık yapan Yusuf Baran, Ramazan olmasına rağmen çarşının boş olduğunu belirtirken, alışveriş yapan vatandaşların da borç yazdırdığını söyledi. Baran, “İnsanların alım gücü yok. Gördüğünüz gibi çarşı bomboş. İnsan yok. Diyarbakır’ın en eski çarşısı olmasına rağmen kimse yok. Millette para yok. Temel gıda malzemelerini bile alamıyor insanlar. Yaza yaza içimiz ağladı yani. Parası olan gelip bizden almıyor. Parası olmayan gelip bizden alıyor, borç yazdırıyor. Biz de kıramıyoruz insanları, bu şekilde ne olacak bilmiyoruz” dedi.

RAMAZAN’IN BEREKETİ DE KALMADI! (2)

Hareketlilik var, alan yok

Ramazan’dan birkaç gün önce Peynirciler Çarşısı’nda fiyatların arttığını söyleyen Mardinkapı esnafı Ahmet Araz da, artan fiyatlardan dolayı esnaf olarak memnun olmadıklarını söyledi. Araz, “Ramazan alışverişi yapılıyor. Hareketlilik var ama alım gücü yok. İnsanlar bakıp geçiyor. Yüksek fiyatlar vatandaşları etkilediği gibi bizi de etkiliyor. Ramazan’a 3-4 gün kala süt ürünlerine 10 lira zam geldi. Bu da fırsatçılıktır. Bu fiyatlardan dolayı müşterilere karşı mahcubuz” diye konuştu.

“İş yok, insan yok”

Sur içinde kurulan semt pazarı esnafı ise günlük olarak değişen fiyatlardan şikâyetçi. Sürekli artan fiyatlardan dolayı iş yapamadıklarını belirten pazarcılar, “Dün 22 TL’ye aldığım bir kilo muz bugün 25 lira. Böyle bir tablo karşısında nasıl olmalıyız ki? Görüyorsunuz, pazar bomboş insanların alım gücü düşük, fiyatlar sürekli yükseliyor. Biberin kilosu 20-25 lira, domates yine öyle. Meyve sebze ürünlerinin hepsi öyle. Ramazan olmasına rağmen iş yok, insan yok” dedi.

RAMAZAN’IN BEREKETİ DE KALMADI! (1)

Vatandaş alamamaktan şikâyetçi

Pazar ve çarşıda alışveriş yapan vatandaşlar da fiyatlardan dolayı doğru düzgün Ramazan alışverişi bile yapmadıklarını belirttiler. Emekli bir vatandaş, “Emekliyim, çalışanım yok. Pazara geldim ama bir şey alamadan çıkacağım. Fiyatlar ateş pahası. Ramazandır, oruç tutuyoruz. Ama pahalılıktan dolayı doğru düzgün Ramazan alışverişi de yapamadık. Umarım en kısa zamanda düzelir bu durum” diye konuştu.