Dengesizlik, baş ağrısı ve ellerde uyuşma belirtilerine dikkat

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yaşayan Sonsen Küçük (75), son zamanlarda dengesizlik, baş ağrısı, ellerde uyuşma ve uyuklama gibi sorunlar yaşamaya başladı. Hipertansiyon ve diyabet hastalıklarına sahip olan Küçük’ün, Medicana International İzmir Hastanesinde yapılan tetkiklerin ardından beyni besleyen arkadaki 2 damarın ve öndeki 1 şah damarının tamamen kapalı olduğu ortaya çıktı.

SonsenKüçük’ün, onu hayata bağlayan öndeki tek şah damarında da baloncuk meydana geldiği, beyin kanaması geçirme riskinin çok büyük olduğu ortaya çıktı. Hastayı hızlı bir şekilde operasyona alan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özhan Merzuk Uçkun, “Sağlıklı insanlarda beyni besleyen 4 damar varken, bu hastadaki 3 damar kapalıydı ve sadece tek damarı beyni beslemeye devam ediyordu. Onda da anevrizma dediğimiz baloncuk meydana gelmişti. Hastanın hipertansiyonu ve diyabeti olduğu için o damarı kurtarmamız gerekiyordu. Bu işlem sırasında damarda meydana gelebilecek hasarlanma ya da kanama hastanın hayatını bitirebilirdi. Kasıktan gerçekleştirdiğimiz operasyonda, stentle anevrizmayı kapattık ve damardaki daralmayı genişlettik” diye konuştu.

Damardaki anevrizmaları saatli bombaya benzeten Doç. Dr. Uçkun, “Bu tür anevrizmaların ne zaman nerede patlayacağı belli olmaz. Her an meydana gelebilir. Özellikle hipertansiyonu olan hastalarda bu risk daha yüksektir. Kafatası açılmadan, kasıktan girilerek gerçekleştirdiğimiz operasyonla hastanın ellerindeki karıncalanma ve uyuklama gibi şikayetleri düzeldi. Hastamızı işlemden 2 gün sonra taburcu ediyoruz. Bu nedenle insanların dengesizlik, baş ağrısı, ellerde uyuşma ve karıncalanma gibi şikayetlere karşı duyarlı olması gerekiyor” dedi. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol