Şeyh Sait’in torunu Mehmet Kasım Fırat, Diyarbakır’da bir bulvara dedesinin adının verilmesini olumlu karşıladıklarını, ancak daha önce kayyumun Dağkapı Meydanı’na verilen ‘Şeyh Sait’ adını da kaldırdığının altını çizerek, “Bu nasıl bir çelişki” dedi.

Şeyh Sait Derneği Başkanı ve aynı zamanda torunu olan Mehmet Kasım Fırat, gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuştu. Diyarbakır’da bir bulvara dedesinin isminin verilmesini olumlu bulduklarını ve saygıyla yaklaştıklarını ifade eden Fırat, “Ancak çelişkilerin yaşandığı bir ülkede yaşıyoruz. 1925 yılında Şeyh Said ve 47 arkadaşı Diyarbakır'ın Dağkapı Meydanı’nda asılarak idam edildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak döneminde BDP ve AKP’li meclis üyelerinin kararıyla Dağkapı Meydanı Şeyh Sait Meydanı adını aldı. Ancak belediyelere kayyum atanmasıyla Şeyh Sait’in adı hukuksuzca kaldırıldı” dedi.

Mehmet Kasım Fırat, Silvan yolunu Elazığ yoluna bağlayacak 12 kilometre uzunluğunda ve 50 metre genişliğindeki Şeyh Sait Bulvarı’nın 2019 yılında gündeme getirildiğini, ancak dondurulduğunu anlatarak, “Seçimler öncesi gündeme getiriliyor. Dedemin isminin verilmesini olumlu buluyoruz. Ancak siyaset malzemesi yapılmasından rahatsızız. Dedemin mezar yerinin tespiti için 5 yıl önce dava açtık. Ancak mahkemeler reddetti. Muhatap bulamıyoruz. Devlet hukuken sorumludur. Maalesef çelişkilerin, zıtların olduğu bir ülke. Ümit Özdağ gibiler saygısız bir şekilde Şeyh Sait’in şahsında Kürtlere hakaret ediyor. Pazartesi günü Diyarbakır Barosu ile birlikte konuyla ilgili basın açıklaması yapacağız. Özdağ hakkında da suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Editör: Faruk BALIKÇI