Fatma TEMEL-Veli BALTACI

Bu yıl 5-8 Ekim tarihleri arasında 1'incisi düzenlenecek olan “Sanat Sokağı Kültür ve Sanat Festivali”nin basın lansmanı yapıldı.

Kentte bulunan basın mensuplarıyla kahvaltıda buluşan Ofis Sanat Sokağı Derneği Yönetim Kurulu ve üyeleri, 5-8 Ekim tarihleri arasında, “Kültürümüze, Sanatımıza ve Sokağımıza sahip çıkıyoruz” (Em li çand, hüner û kuçeya xwe xwedi derdikevin) mottosuyla gerçekleştirecekleri festivalin tanıtımını gerçekleştirdi.

Festivalde, Hivron, Raperin, Sasa Serap, ve Rasım Taşdoğan'ın vereceği konserlerin yanı sıra tiyatro, dans, halk oyunları, yarışma, söyleşi, resim sergisi gibi çeşitli etkinlikler yapılacak.

Ofis Sanat Sokağı Güzelleştirme ve Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Umdu, Ofis Sanat Sokağı'nın yıllardır tahrip edildiğini, insanlarda kötü algılar yarattığını belirterek, bu algıyı kırmak için böyle bir kültür ve sanat festivalini düzenlediklerini söyledi.

‘HAYALİMİZ KÜLTÜR SANAT FESTİVALİYDİ’

Ofis Sanat Sokağı Güzelleştirme Koruma Derneğimizi Ümit Umdu, derneğin kuruluş amacını anlatarak, “Bizler çok zor şartlardan geçerek Ofis Sanat Sokağı Güzelleştirme Koruma Derneğimizi değerli esnaflarımızın katkısıyla 2019’da kurduk. İkinci hayalimiz olan Sanat Sokağı Kültür Sanat Festivali’ydi. Ben bir Cizreli olarak üniversiteyi kazandığımda buraya geldiğimde şunu gördüm. Diyarbakır kadim tarihi bir şehir. Kültürümüzü, sanatımızı, geleneğimizi yaşayacağımız bir şehir olduğunu gördük” dedi.

‘BU SOKAĞIN SANATLA ANILMASI GEREKİR’

Uzun zamandır yapılmak istenen bir festival olduğunu dile getiren Umdu, “STK’ların, Amedspor taraftarlarının desteğiyle başaracağımıza inanıyorum. Başarı bir kişiyle elde edilmez, ekip işidir. Bu sokağın sanatla anılması gerekir. Hepimizin görevidir. Bu sokak zamanla tahrip edildi, yok edilmeye çalışıldı.  Bizler sanatımızı, kültürümüzü, edebiyatımızı yaşatmak adına bölgemizin değer gören sevilen sanatçılarıyla, sponsorlarımızla, esnaflarımızla bu festivali uzun aradan sonra başlatmış bulunmaktayız” diye konuştu.

‘YÖRESEL KIYAFETLERLE AÇILIŞ YÜRÜYÜŞÜ’

Festivale Diyarbakır’ı halkını ve çevre illerdeki vatandaşları davet eden Umdu, “5-8 Ekim tarihlerinde olacak. 5 Ekim’de bütün Diyarbakır halkını yöresel kıyafetleriyle açılış yürüyüşüne davet ediyoruz. Herkesi Diyarbakır’a davet ediyoruz. Festivalde kültürel etkinlikler olacak. Müzik, dans, sihirbaz etkinlikleri, sanat, bölgemize ait folklor oyunları yer alacaktır. Biz Diyarbakır’ız. Diyarbakır’ı var etmek yaşatmak görevimizdir. Sorunsuz eksiksiz yaşanması da hepimizin görevidir. Burudan şehrin dinamiklerine sesleniyorum. Hepinizi davet ediyoruz” dedi.