Türkiye’nin dört bir yanından yükselen şikayet sesleri, sokak köpekleri meselesini yeniden gündeme taşıdı. Vatandaşların güvenliği ile hayvan hakları arasında kalan bir tartışma, siyasi koridorlarda da yankı buluyor.

Sokak Köpeklerini Uyutmak Ne Demek, Köpek Uyutulunca Ölüyor Mu2


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sokak köpekleri hakkında bilgi talep ettiği ve çözüm için baskı yaptığı iddiaları, konunun ciddiyetini ortaya koyuyor. AK Parti’nin düzenlediği zirvede, İngiltere, İtalya ve Portekiz örnekleri masaya yatırıldı.


SOKAK KÖPEKLERİNİ UYUTMAK NE DEMEK? KÖPEK UYUTULUNCA ÖLÜYOR MU?

Sokak köpeklerini uyutmak, köpeği acısız şekilde öldürmek demektir. Hayvan ötanazisibir hayvanı öldürme veya aşırı tıbbi önlemleri alıkoyarak ölmesine izin verme eylemidir. Ötanazinin nedenleri arasında tedavi edilemez (ve özellikle ağrılı) hastalıklar, hayvanı desteklemeye devam edecek kaynakların olmaması veya laboratuvar test prosedürleri yer alır.

Sokak Köpeklerini Uyutmak Ne Demek, Köpek Uyutulunca Ölüyor Mu3

Ötanazi yöntemleri, minimum ağrı ve sıkıntıya neden olacak şekilde tasarlanmıştır. Hayvan ötanazisi, hayvan katliamından ve haşere kontrolünden farklıdır ancak bazı durumlarda prosedür aynıdır. Hayvanda korku ve endişe oluşturmadan olabildiğince süratli yapılmalıdır. Ötanazi yapan kişiler kullanılan tekniklerin eğitimine, deneyime ve yeterli sertifikaya sahip olmalıdır. Böylece ötanazi ile hayvanın ızdırabı minimuma indirilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ