Güneş Ocağa/ÖZEL

Güneydoğu Ekspres- Türkiye ve dünyanın gözü, yarın yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerinde olacak. 64 milyonu aşkın seçmen, yeni Cumhurbaşkanı ve TBMM'de görev yapacak 600 milletvekili seçimi için oy kullanacak. Tarihi seçimlerde Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilmesiyle 3 cumhurbaşkanı adayı ve 26 partiden 13'ü tek başına, 13'ü ise ittifaklar adı altında yarışacak.

Gergin ve renkli geçen seçim çalışmaları bugün saat 18.00’da sona eriyor. Gözler yarınki seçimlerde. Büyük bir merak ve heyecanla seçim sonuçları beklenirken, Diyarbakır’da Kürt sorununun çözümü, ekonomik krizin giderilmesi, kadın cinayetlerinin durdurulması ve depremin yıkıcı etkisinin ortadan kaldırılması, seçim sonrası çözülmesi gereken konular olarak kentteki yurttaşların beklentisi.

Seçim propaganda yasakları yarın 18.00’da sona erecek. Bugün 18.00'den sonra yapılacak yayınlarda, propaganda maksatlı ve oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına tesir edebilecek mahiyette haber, yorum ve köşe yazısı yayınlanması yasak olacak.

SEÇİM ÇALIŞMALARI GERGİN VE RENKLİ GEÇTİ

Seçim çalışmalarının startının verildiği ilk günden bugüne dek, partiler Türkiye’nin 81 ilinde, kentleri flamalarıyla ve adayların fotoğraflarıyla süsledi; seçim müziklerini çalan araçlar mahalle, cadde, sokak, ilçeler ve merkezlerde durmadan tur atıp coşkuyu büyüttü. Toplumun tüm kesimleriyle bir araya gelen adaylar, parti beyannamelerini ve politikalarını anlattı ve seçmeni ikna etmeye çalıştı. Ayrıca birbirleriyle de yarış halinde olan adayların her biri iddiasını büyütüp, seçim sonrası bütün sorunları gidereceğine dair sözler verdi.

MUHARREM İNCE ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

Halkların kaderinin tayin edileceği bir seçim olarak görülen bu süreçte ayrıca kimi zaman CHP, İYİ Parti ve Yeşil Sol Parti’nin seçim bürolarına ve merkezlerine saldırılar da gerçekleştirildi. Gergin bir atmosferde geçen seçim çalışmalarında can kayıpları yaşanmazken, maddi hasarlar oluştu. Seçime bir gün kala yaşanan en büyük sürprizi ise kaset ve dekontlar ile hedef alınan Memleket Partisi Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilmesi oldu.

DEPREM SÜRECİ SEÇİMİ ETKİYECEK Mİ?

Ayrıca bu seçim öncesi 6 Şubat günü Maraş merkezli meydana gelen deprem, büyük bir üzüntü yarattı ve belki de seçimlerin kaderini de önemli ölçüde etkileyecek. Kimisi belki yaşadığı acı, travma ve göç etmesinden dolayı sandığa gidip oy kullanmayacak. Kimisi de deprem sürecinde yetersiz kalan yardımlardan dolayı tepkisini sandıkta gösterecek.

“SANDIKLARA SAHİP ÇIKIN” ÇAĞRISI

Siyasi partiler, sanatçılar, önemli şahsiyetler, Oy ve Ötesi gibi Sivil Toplum Kuruluşları da, sandıklara sahip çıkmak ve oy kullanıldıktan sonraki süreci de sonuçlar açıklanıncaya kadar takip etmek için herkese çağrıda bulundu.

HEYECAN DORUKTA

Tabi seçime bir gün kala heyecan da bir o kadar dorukta. Gözler yarın sabah 08.00’da başlayacak oy işlemlerinde. YSK’nın belirlediği takvime göre oy kullanma işlemi saat 17.00’da sona erecek. Bu seçimden herkesin beklentisi, ekonomik sorunların giderilmesiyle insanların yaşam koşullarının daha iyi bir seviyeye gelmesi, hak, hukuk ve adalet ilkelerinin iyileştirilmesi.

diyarbakırlıları konuşturduğumuz yere gelecek

DİYARBAKIR’IN SEÇİMLERDEN BEKLENTİSİ

14 Mayıs seçimlerinde 12 vekil temsiliyeti bulunan Diyarbakır’da 1 milyon 143 bin 887 kişi oy kullanacak. Gazetemiz Güneydoğu Ekspres aracılığıyla seçim sonrasında oluşacak yeni yönetimden beklentilerini de sıralayan Diyarbakır halkı, demokrasinin kazanmasını istiyor. Yaşanan adaletsizlikten yakınan yurttaşlar, kendilerini en çok zorlayan sorunların başında ekonomik kriz ve Kürt sorununun çözümsüzlüğü geliyor.

“ÇATIŞMALAR SON BULSUN”

Anadilde eğitimin en temel hakları olduğuna vurgu yapan Diyarbakırlılar, “Kürt sorunun çözümünde artık ilerleme bekliyoruz. Eşit yurttaşlık hakkı istiyoruz. Bizleri ötekileştiren, dilimizi yok sayan, bölgeyi kalkındırmayacak çürümüş politikalar son bulsun. Demokrasi, barış ve adaletin sağlanmasını istiyoruz. Artık bu çatışmalı ortam son bulsun. Kürtler ve Türkiler kardeştir. Ana dil eğitimi almak her insanın hakkıdır. Çatışmaların hiç kimseye faydası yok” çağrısı yaptı.

“EN TEMEL SORUNLARDAN BİRİ EKONOMİ”

"Çarşıya pazara gidemez olduk" sözleriyle isyan eden yurttaşlar, “Her şey o kadar pahalı ki yanından bile geçemiyoruz. Her şeyi ya gramla ya da yarım kilo ile alıyoruz. En fazla bir kiloluk ürün alabiliyoruz. Ki biliniyor bölge halkı aile sayısı olarak çoktur. En az her ailenin dört çocuğu vardır. Seçimlerden beklentimiz bu pahalılığın son bulması” diye konuştular.

“KADIN CİNAYETLERİ ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR”

Kadın cinayetlerinin toplumun kanayan bir yarası diyen yurttaşlar, “Her gün kadınlar şiddete maruz kalıyor, ölüyor! Kadınlar yargı tarafından da yalnız bırakılıyor. Bu şiddetin ve ölümlerin önünü alın” dediler.

TBMM’YE GİDECEKLERE SON KEZ SESLENDİLER

Meclis’e gidecek olan milletvekillerine de seslenen yurttaşlar, “Geçmişten günümüze iyi veya kötü yürütülen her türlü mücadelenin, çabanın özünü hep daha iyi bir gelecek kaygısı oluşturuyor. Bütün bu sebeplerden dolayı yeni seçilecek olan milletvekillerinden beklentimiz, kendi ve parti çıkarlarını gözetmek yerine gerçekten halkın vekili olup kendi vatandaşlarının haklarını gözetmesini temenni ediyoruz” dediler.

 sandık

6 Adımda Oy Kullanma Rehberi

 Seçime saatler kala ilk kez oy kullanacak olan vatandaşlar, "Nasıl oy kullanacağım?" sorusuna yanıt aramaya başladı. YSK, oy kullanma rehberi ile oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri adım adım anlattı. Peki, oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler, nasıl oy kullanacağım? İşte 6 adımda oy kullanma rehberi.

Seçmenin oy kullanma işlemini gerçekleştireceği 6 adım şöyle:

Nasıl oy kullanılacak?

1.Sandığa gitmeden önce nerede oy kullanacağınızı öğrenin, oy kullanma saatlerine dikkat edin: Vatandaşlar ilk olarak nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenecek. Bu bilgileri içeren seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayanlar, YSK'nın internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek. Seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Tüm yurtta oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak uygulanacak. Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek. Saat 17.00'den sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

2.Üzerinde T.C. kimlik numarası olan kimlik belgenizi unutmayın:

Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi, "kimliğini tereddütsüz ortaya koyan" resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

3- Cep telefonuyla kabine girmeyin: Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.

4- Oy pusulasına mühür dışında işaret koymayın: Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan "TERCİH" veya "EVET" mührünü basarak oyunu kullanacak. Oyun geçerli sayılması için "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması gerekecek. Zarfa pusulalar dışında bir şey konulmayacak. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecek.

5 - Pusulaları tek zarfa koyun:

Seçmene, cumhurbaşkanı seçimi ve milletvekili genel seçimi için iki ayrı oy pusulası verilecek. Tüm oy pusulaları tek zarfa konulacak.

6- Oy kullandıktan sonra imza atmayı unutmayın:

Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imza atacak.