Özel - Haber-Beritan KAYA

Güneydoğu Ekspres-Sur Kültür Yolu Festivali’nin iptal edilmesi hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahman Ergin, "Kan ve gözyaşı ile yoğrulan gündemde Diyarbakırlı konserlerle uyutulamaz" dedi. Saadet Partisi'nin İstanbul'da düzenleyeceği mitingin Filistin Halkı'nın yanında olmak ve zulme rıza göstermeme amaçlı olduğunu belirten Ergin, "Bu ortamda Diyarbakır'da yapılmak istenen festivalle konserlerin hakikati örten bir şal olduğunu, Aziz ve Mübarek Şehir Diyarbakır İnsanından festivale katılmamalarını istiyoruz" dedi.

‘NEYİN FESTİVALİ BU?’

Festivalin iptaline yönelik Ergin’in açıklaması şu şekilde:

“Saadet Partisi olarak her zaman, zulüm nereden gelirse gelsin, bunun karşısında duran, bunu 54 yıllık geçmişiyle ortaya koyan partiyiz. Gazze'de ve Kudüs'te, Filistin'in her karış toprağında esaret altında olan mazlûmların çığlığı, feryadı olmuştur. Dünya gündemi bununla hemhâl iken bu Âziz ve Mübarek Şehir Diyarbakır'ı işle istihdamla kalkındırma yerine insanını konserlerle oyalayan acayip etkinliklerle " Festival" adı altında ilginçlikler yapan iktidara ve bunu gelenekselleştirmeye çabalayan bakanlığa sesleniyoruz. Diyarbakır'da ikincisi düzenlenecek Sur Yolu Kültür Festivali'nin başlamasına burada bir kaç gün kaldı.İşgalci İsrail’in, Filistin’li kardeşlerimizi bombalarla katlederken, neyin festivali bu? Kalkıp Lale Devri manzaralarını yokluk ve yoksunluklar içinde yaşam mücadelesi veren bu şehirde neyin kutlamasını gerçekleştirecek, ısrarla inatla kimileri? Gazze'de hesabını ve kitabını yaparak, katliam yapmak üzere olanlara karşı direnen, ölüm ve kalım savaşı verenlerin hakkında hem protestolar yapacaksınız hem de konserler icrâ ederek, şarkılara türkülere hasret kaldığını düşündüğünüz insanımızın müzik açlığını bastıracaksınız!..

Gazze'de mazlûmlara katliam, soykırım, Jenosid uygulanırken, bizim kalkıp birkaç kişinin vereceği müzik ziyafetiyle-konserle ilgilenmemiz akıl kârı mı? Biz, sanata, kültüre, edebiyata ve diğer dallardaki etkinliklere karşı değiliz, olmadık. Diyarbakırımızda sergilenen bu aymazlığın, vurdumduymazlığın karşısındayız.”