İçişleri eski Bakanı Süleyman Soylu’ya “Suç İşleri Bakanı” dediği için yargılanan vatandaş hakkında beraat kararı verildi. Mahkeme, bu ifadeyi düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirdi.

İzmir’de HDP binasına yapılan saldırıda hayatını kaybeden Deniz Poyraz ile ilgili duruşmadan sonra açıklama yapan Mor Dayanışma Üyesi Didar Gül, “Tek tek en sorumludan, o 'suç işleri bakanı' olan Süleyman Soylu denen adamdan, hem ondan hem polislerden hem de onu 'abicim' diye karşılayanlardan, hepsinden tek tek hesap soracağız” ifadesini kullandığını için gözaltına alınmıştı.

Dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya "hakaret ettiği" gerekçesiyle hakkında dava açılan Gül'ün duruşmasına İzmir 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, Gül’ün konuşmasında kişiyi işaret eden nitelikte bir hakaret ifadesi kullanmadığını, İçişleri Bakanı’na dönük sözlerinin de eleştiri niteliğinde ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek, beraatini talep etti. Mahkeme, "Suç işleri bakanı" sözünün ifade özgürlüğü ve eleştiri hakkı olarak değerlendirerek, Gül hakkında beraat kararı verdi. (Haber Merkezi)

Editör: Fuat BULUT