HABER- Nermin ZENGİN
Güneydoğu Ekspres- Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Masum Süer, 1980 ve 1990’lı yıllarda bölgede etkili olan baskı ve şiddetten dolayı uzun yıllar severek yaptığı gazeteciliği, ağır ekonomik sıkıntılar yüzünden istemeyerek de olsa bırakmak ve öğretmenliğe başlamak zorunda kaldığını belirterek, ancak bu arada öğretmenliğin yanı sıra kültür ve sanat konularında yazılar ve araştırma haberler yazmaya devam ettiğini söyledi.

DSC04070

Bir süre önce emekli olduğunu ve böylece, biraz geç de olsa yeniden gazeteciliğe fiili olarak dönme imkanının doğduğunu ifade eden fotoğrafçı Süer, bu konuda şunları söyledi:  

Mehmet Masum Suer 222 

“Genel merkezi Hong-Kong’ta olan ve SO-PA Images fotoğraf ajansına çalışmaya başladım. SO-PA ajansı, dünyanın en büyük haber ajanslarına da haber servisi yapan bir ajans. Böyle olunca dünya ile paylaştığı fotoğrafların yayınlanma şansı daha fazla artıyor. Deprem fotoğraflarım da bu şekilde dünya basınında yer buldu. Bağlar ilçesinde yıkılan Hisami Apartman’ından 2 fotoğrafım ve Yeniköy Mezarlığı’nda çektiğim bir fotoğraf dikkatleri çekti. Mezarlık fotoğrafım Alman DPA Haber Ajansı tarafından paylaşılınca Alman basınının büyük bölümünde yayınlandı.  SO-PA Ajansı ile yeniden gazeteciliğe döndüğüm ve bundan sonra Diyarbakır’dan ve bölgemden fotoğrafları dünya ile paylaşabileceğim için mutluyum. Ancak ben hep mutluluk fotoğrafları çekmekle biliniyorum. Halkımızı fotoğraflarımdaki gibi hep mutlu görmek istiyorum, diyordum. Ancak deprem sürecinde acıları çekmek zorunda kaldım ve çekerken çok üzüldüm. Umarım bundan sonraki süreçte halkımı mutlu olarak görür ve mutluluk fotoğraflarını dünya ile paylaşırım.”

DSC03891 (1)

DSC08787

capture-20230314-093341 2222-vert-tile