Fuat Bulut – Veli Baltacı

Diyarbakır’da bir asırdan bu yana ticaretin merkezi olan merkez Sur ilçesi Aşefçiler Çarşısı’nda ticaret yapan esnaf, alt ve üst yapı sorunları nedeniyle isyanın eşiğinde. Yaklaşık 100 esnafın bulunduğu Nalbant Sokak, az gelişmiş ülkelerin çarşı pazarını andırıyor. Yollar köstebek yuvası gibi delik deşik. Tahliye suyu için yapılan rögarlar ise tıkalı. Tavanlar ise bez parçaları ve naylonlarla kapatılmaya çalışılmış. “Seçimden seçime ziyarete geliyorlar. Halimizi soran yok” diyen bir esnaf, inandırıcı olsun diye kazmayla rögar kapağını kaldırıyor. Manzara korkunç. Ağzına kadar dolu rögar çukurunu gösteren esnaflar, “Muhtar üzerinden bildirdik. 153’e kayıt oluşturduk. DİSKİ’ye haber verdik. 1 yıldır bu sorun var. Sur Kaymakamı nerede? Vali Bey gelsin görsün rezaleti” diye isyan ediyor. 
nerde_devlet24
2’NCİ PARSEL DÜZENLENDİ, 1’NCİ PARSEL İSYANDA
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, işyeri sağlıklaştırma projesi kapsamında kentin en eski çarşılarından biri olan Aşefçiler’in Ocak Sokağı’nda düzenleme çalışması yaptı. 100’den fazla işyerinin bulunduğu sokakta alt yapı yeniden düzenlendi. Kaldırım taşları yenilenirken, su gideri konusunda mühendislik hatası yapıldı. Hemen bitişindeki Ocak Sokak’tan daha yüksek seviyede tutulan sokağın bitiminde su tahliyesi daha alçak seviyedeki Sait Paşa Sokağı’na yönlendirildi. 
Nalbant Sokak’ta 25 yıldır esnaf olan Avni Çelik, belediyenin iyileştirme çalışmalarında ayrımcılık yaptığını öne sürdü. Çelik, “Burası 1. Parsel olmasına rağmen 2. Parsel’den başlayarak sokakta düzenleme yapıldı. Öncelikle bu parselden başlamaları gerekirdi. Bunu yapmadılar. Buranın düzenlemesini planlamaya da almamışlar. Bu ayrımcılık neden?” diye konuştu. 

nerde_devlet25
BİR SOKAKTA SEL RİSKİ BULUNUYOR
Bu sokakta esnaflık yapan Mensur Kamik, “Burada mühendislik hatası yaptılar. İyileştirme yapılan sokağın su gideri bizim sokağa geliyor. Bizim sokak daha alçak seviyede. Harç dökülerek aynı seviyeye getirilmesi gerekiyordu. Bizim sokağın zaten alt yapısında sorun var. Yağışlar geldiğinde bu hatayı daha bariz bir şekilde göreceğiz. Sokağımızın alt yapısının güçlendirilmesi gerekiyor. Aksi halde telafisi zor zararlar yaşayacak esnaflarımız. Gelin yapın diyoruz ama gelmiyorlar, yapmıyorlar. Muhtarımız ilgileniyor ancak biz esnaflarımızın da çözeceği bir durum değil. Belediye halkla ilgilenmesi gerekirken bu tür yaklaşımlarla kendinden daha da uzaklaştırıyor” diye konuştu.
nerde_devlet4
‘SUR SAHİPSİZ Mİ?’
Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Refah Akın adlı esnaf, Nalbant Sokağı’nda çukurları ve tıkalı rögarları göstererek, yetkililere siteme etti. Akın, şunları söyledi: “Altyapımız yok. Diğer sokağı yaptılar ancak bizim sokağında düzenleme yapmadılar. Bu sokakta 150 esnaf var ve hepimiz mağduruz. Kimse gelip alışveriş yapmıyor. Sokağımız köstebek yuvasına dönmüş durumda. Burada ayrımcılık var. Diğer sokağı düzenlediler bu sokağı es geçtiler. Çarşiya Şewiti’nin çatısını yaptılar mesela. Orada yağmur yağınca bir sorun olmuyor. Hiç değilse buranın alt yapısını yapsınlar. Çatımız yok, naylonlarla kapatmışız delik deşik. Yağmur yağınca sokaktaki rögarlar tıkalı olduğu için sel baskını riski çok yüksek. Aylardır DİSKİ’ye haber veriyoruz, 153’e bilgi veriyoruz gelip tıkalı kanalı açmıyorlar. Sur Kaymakamı bir zamanlar geldi buraya kendi gözleriyle gördü. Sözler verdi. İşyeri sağlıklaştırma projesine dahil edeceğiz sizi dedi. İşyerlerimizin ölçüsü alındı ama bir daha gelen olmadı. Ortada bir şey yok. Gelip halimizi görsünler. Sur’un kaymakamı nerededir. Vali Bey gelsin bizzat gözleriyle rezaleti görsün. Gelip bizleri de dinlesinler. Biz de insanız. Yani seçimden seçime mi insanlar birbirini sorar sadece. Kışın çok sıkıntı yaşıyoruz, eşyalarımızın üstünü örtüyoruz. Diğer sokağın alt yapısı olduğu için diğer sokağa geliyorlar bu sokağa gelemiyorlar. Satışımız da düştü. Zaten iş de yok. Şimdi biz sorunlarımızı anlatıyoruz ancak gelip bizzat gözleri ile görsünler. Sur sahipsiz mi? ”
nerde_devlet3
RÖGAR KAPAĞI AÇILDI, REZALET GÖRÜNTÜLENDİ
Nalbant Sokağı’ndaki esnafın en önemli sorunlarından biri de tıkalı rögarlar. Mehmet Emin Hacaoğlu adlı esnaf, kazmayla rögar kapağını açarak, ağzına kadar çamurla dolu çukuru göstererek, DİSKİ’ye isyan etti. Hocaoğlu, “DİSKİ’ye söyledik daha önce gelip incelediler. Birkaç kez gelip açtılar. Ancak vidanjörle boydan boya açmadıkları için rögar yeniden tıkandı. Sadece pisliği çıkarıyorlar, ancak tamamen açmadıkları için rögar yeniden tıkanıyor. Bir senedir bu sorun var. Kışın fışkırıyor su. Talebimiz gelip tamamen buradaki kanalların açılmasıdır. DİSKİ ekibi ilk geldiğinde ‘burayı kazmamız lazım yoksa yine tıkanır’ dediler; ancak gelip bir türlü kazmadılar. Ayrıca dükkanların iyileştirmesi için ölçü aldılar gidiş o gidiş.”
nerde_devlet2
KALDIRIMLARDA DA ÇÖKÜNTÜ VAR
Ömer Sulgun adlı esnaf da Gazi Caddesi üzerindeki bazı kaldırımlardaki çöküntüleri göstererek, “Mahalle muhtarımıza ve Alo 153’e de bilgi verdik. Kaldırım taşının göçüğünden dolayı su birikintisi oluyor. Araçlar geçince pis ve çamurlu su sıçrama yapıyor. Yoldan geçenler ve biz esnaflar olarak zorluk çekiyoruz. Kimse bu kaldırımdan geçmek istemiyor. Yetkililerin bu duruma el atmasını istiyoruz” dedi.