CHP Diyarbakır Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır'ın Çınar İlçesiyle Mardin'in Mazıdağ İlçeleri arasında kalan yangın bölgesinin afet bölgesi ilan edilmesinin ardından yapılacakları anlattı.

Diyarbakır ve Mardin Valiliğine gerekli ödeneklerin aktarılacağını belirten Tanrıkulu, yurttaşların herhangi bir dava açmadan zararın giderilmesi noktasında yasanın lehe olan hükümlerinin uygulanacağını ifade ederek şöyle konuştu:

MAHKEMEYE GEREK KALMADAN ZARARLAR GİDERİLECEK

“20 Haziran tarihinde Diyarbakır'ın Çınar İlçesiyle Mardin'in Mazıdağ İlçeleri arasında kalan bölgede dört köyde Çınar'ın Köksalan ve Bağacık, Mazıdağ'ın Yücebağ ve Yetkinler Köyleri arasındaki bölgede büyük bir yangın felaketi yaşandı. 15 yurttaşımız yaşamını kaybetti. Binlerce dönüm arazi, ekili arazi zarar gördü. Yüzlerce hayvan da telef oldu. Ve bölgede büyük bir acı yaşandı.

İlk günden itibaren bölgenin 7269 Sayılı Yasa uyarınca afet bölgesi olarak ilan edilmesini talep etmiştik. İçişleri Bakanlığına bağlı AFAD nitekim aldığı kararla bu dört köyü "genel hayata etkili afet yaşandığı" gerekçesiyle afet bölgesi ilan etmiş durumda. Şimdi bu dört köye bağlı bölgede, zarar gören yurttaşlarımız bakımından zararların giderilmesi ve noktasında 7269 Sayılı Yasanın lehe hükümleri uygulanacak.

Her 2 ilin valiliğine yani Diyarbakır ve Mardin Valiliğine gerekli ödenekler aktarılacak ve bu zararın, yurttaşlarımız herhangi bir dava açmadan, giderilmesi noktasında bu Yasanın lehe olan hükümleri uygulanacak.

Biz de ilk günden beri buranın afet bölgesi ilan edilmesi konusunda çaba içerisinde olmuştuk.  Bütün çabamız buna yönelikti. Parlamentoda, kürsüde bu talepte bulunmuştuk. Yasa teklifi vermiştik geçtiğimiz hafta itibariyle Parlamento Başkanlığına. Böyle bir karar çıktığını değerli hemşerilerime bildirmek istiyorum.

Ayrıca bütün bu işleri zamanda yapıp yapmadığı konusunda, yeterli yapıp yapmadığı konusunda da takipçi olmaya devam edeceğimizi de bildirmek isterim.”

Kaynak: Haber Merkezi