Basın Özgürlüğü Ödülü, bu yıl kişi dalında gazeteci Timur Soykan’a verildi. Kurum dalında ise deprem bölgesindeki gazeteciler ödüllendirildi. Ödülü, meslek örgütleri ve TGC il temsilcileri deprem bölgesindeki gazeteciler adına alacak. TGC seçici kurulu, kişi ve kurum dalında ödül gerekçelerini şöyle açıkladı:

KİŞİ DALI: “Halkın haber alma gerçekleri öğrenme hakkı adına yaşadığı her türlü baskıya rağmen, iktidarın karartma uyguladığı hukuk, insan hakları alanlarındaki ihlaller ve yolsuzluklarla ilgili kamu yararını önceleyen araştırma haberlerini ısrarla sürdürmesi” nedeniyle gazeteci Timur Soykan ödüle değer görüldü.

KURUM DALI: “6 Şubat Deprem Felaketinde ailelerini, yakınlarını, çalışma arkadaşlarını, evlerini ve iş yerlerini kaybeden gazeteciler, yaşadıkları yerlerdeki sorunları gündeme taşıdıkları için uğradıkları ağır baskılara rağmen, olağanüstü fedakârlıkla, çok zor şartlarda görev yapmaya devam ettikleri için” Kurum dalında ödüle değer görüldü. Deprem Bölgesindeki Gazeteciler adına ödül, meslek örgütleri ile TGC il temsilcilerine verilecek.

Kaynak: Haber Merkezi