HABER - Faruk BALIKÇI

Ayten Kordu, Nazimiye yol ayrımı ile Pülümür tarafında yoğun olarak görülen tırtılın ormanlara büyük zarar verdiğini, Tırtılın kısa sürede üreyebildiğinden dolayı, birkaç günde büyük bir alanda ağaç yapraklarını kemirerek bölgedeki ağaçları yapraksız bıraktığını belirterek, “Birçok bölgedeki ormanlık alanlar ve meyve ağaçları tırtılların tehdidiyle karşı karşıya olmasına rağmen yetkililer bu durumdan haberdar olmasına rağmen herhangi bir önlem alınmadığına yönelik yurttaşların şikayetleri söz konusudur. Kara avcılığın yaygınlaşmasından dolayı, tırtılın çoğalmasını engelleyen keklik gibi canlı türlerin avcılıkla yok edilmesi tırtılın çoğalmasını tetiklemektedir. Bununla birlikte tırtılın doğaya askeri operasyonlar kapsamında salındığına dair iddialar da söz konusudur.


 Tırtılın yoğun olduğu alanların daha çok karakol ve kalekol alanlarına yakın olması söz konusu iddiaların gerçekliğin gerçekliğini güçlendirmektedir. Bu iddianın araştırılması ve tırtıl istilasının önlenmesine karşı gerekli adımlar ivedilikle atılmalıdır” dedi.


Kordu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması amacıyla verdiği önergede şunları sordu:


*Dersim’de devam eden tırtıl istilası ile ilgili herhangi bir önlem alınmış mıdır? Önlem alınmışsa söz konusu önlemler nelerdir? 

*Her yıl tekrar eden tırtıl istilasına karşın gerekli önlemlerin alınmamasının gerekçesi nedir?Tırtılın yoğun olduğu alanların daha çok karakol ve kalekol alanlarına yakın olması göz önüne alındığında,  askeri operasyonlar kapsamında tırtılın bölgeye salındığına ilişkin iddialar doğru mudur?

*Gençleştirme ve maden sahaların işletilmesi amacıyla orman kesimlerine verilen izinlerin iptal edilmesi söz konusu mudur?

Muhabir: Faruk BALIKÇI