Faruk BALIKÇI – Özel Haber

İstanbul’un Esenyurt ilçesindeki bir tekel bayisinde işlenen çifte cinayet görüntüsü, Türkiye’de hem infial yarattı hem de toplumsal şiddet olaylarını yeniden gündeme getirdi. Bireysel silahlanmaya karşı 1990 yılında kurulan Umut Vakfı sorumlusu Ebru İlke Bingör, “Biz bireysel silahlanmaya ‘dur’ denilmesini, yasal düzenlemeler yapılmasını beklerken maalesef hiçbir şey yapılmayarak, ‘cezasızlık’ uygulanarak adeta silahlanma teşvik ediliyor. Sonuçta da olayların önü alınamıyor, ya da alınmıyor” dedi.

8484f655-e2f7-4fa3-83da-003574998b5c

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Ebru İlke Bingör, vakıf çalışmaları ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Amacımız, gençlerin, hukukun üstünlüğüne inanan, barış ve uzlaşma kültürünü benimsemiş, adalete güvenen ve yurttaş olma bilincine sahip bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmaktır. 

Türkiye, bireysel güvenliğin yeterince sağlanamadığı; amacımızda belirttiğimiz barış ve uzlaşmayı benimsemek, hukukun üstünlüğüne inanmak, adalete güvenmek, ‘iyi’ yurttaş olmak gibi kriterlerin tam sağlanamadığı bir ülke... Bireysel silahsızlanma ve şiddet konusundaki çalışmalarımızı bu vizyonla gerçekleştiriyoruz. Çalışmalarımızla Türkiye’de silahlanmanın bireysel boyutunun ne denli önemli olduğu fark edildi. ‘Bireysel silahsızlanma’ bir kavram olarak literatürde yerini aldı ve kamuoyu tarafından benimsendi. Yasa yapıcılarının artık çeşitli düzenlemeler yaparak cezaların caydırıcı olmasını sağlamak ve silaha ulaşımı zorlaştıracak yasaların bir an önce düzenlenmesini yapmaları gerekir.”

TOPLUMSAL ŞİDDET VERİLERİNİ AÇIKLADI

Bu yılın 211 gününde Türkiye genelinde bin 938 silahlı şiddet olayının basına yansıdığını ifade eden Bingör, “Basına yansıyan silahlı şiddet olaylarında bin 200 kişi öldü, 1960 kişi de yaralandı. Bu silahlı şiddet olaylarının 399’un da çeşitli model tüfekler (keleş, uzun namlulu, av tüfeği vs.), 1194’ün de tabancalar, 60’ında beylik silahları kullanıldı. Cinayetlerin 285’i ise kesici aletlerle işlendi” dedi.

‘TÜRKİYE SUÇ CENNETİ HALİNE GELDİ’

Türkiye’de artan şiddet olaylarına dikkat çeken Umut Vakfı sorumlusu Ebru İlke Bingör, yeni yasal düzenlemelerin kaçınılmaz hale geldiğini söyledi. Hükümete çağrı yapan Bingör, şöyle devam etti:

“Maalesef ülkemiz adeta suç cenneti haline geldi. Bireysel silahlanma ve ona paralel olarak silahlı şiddet oranı artış kaydediyor. Silah satıcıları adeta ülkede at oynatıyor. Mafya sokaklarda çatışıyor, evleri, işyerlerini silahla tarıyor. Baskınlar yapıyor, sokaklarda çatışıyor. Biz bireysel silahlanmaya ‘dur’ denilmesini, yasal düzenlemeler yapılmasını beklerken maalesef hiçbir şey yapılmayarak, ‘cezasızlık’ uygulanarak adeta silahlanma teşvik ediliyor… Sonuçta da olayların önü alınamıyor ya da alınmıyor. Sık sık çıkarılan aflar da adeta suçluya teşvik gibi. Ve yine bir örtülü af söz konusu. 31 Temmuz itibariyle açık cezaevine geçmesine 3 yıl kalan bazı hükümlülerin açık cezaevine nakledilmesi ve 3 ay sonra da tahliyesi söz konusu…Sonuç olarak milletvekili seçilen bir hukukçu cezaevinden çıkarılmıyorken pek çok suçlu 3 ay sonra aramızda dolaşıyor olacak. Ülkemizde bugün silahlanmadaki artıştan ve Teksas vari çatışmalar yaşanmasından ülkeyi yönetenler, silahlanmayı önleyici tedbirler almayanlar suçludurlar.”