Haber- Fatma TEMEL

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) ve Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı üyeleri 25 Nisan’da Diyarbakır merkezli yürütülen operasyonda tutuklanan 10 kadının serbest bırakılmasını istedi.

Diyarbakır önünde düzenlenen açıklamayı yapan Rosa Kadın Derneği Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Çiğdem Sevimli, yürütülen soruşturma kapsamında birçok avukat, gazeteci, sanatçı ve hak savunucusu gözaltına alındığını hatırlattı. Gözaltına alınanların evlerinde ve işyerlerinde yapılan aramaların hukuka aykırı aramalar olduğunu savunan Sevimli, “Ardından 24 saatlik avukat görüş yasağı getirilerek özgürlük ve güvenlik hakkı ihlal edilmiştir. Yürütülen bu soruşturma neticesinde haklarında gözaltı işlemi yapılan 10 kadın tutuklanmıştır” dedi.

Kötü koşullarda kalıyorlar

Arkadaşlarının kötü koşullara sahip cezaevlerinde tutulduğunu belirten Sevimli, “Tüm bu adaletsizliklerle cezaevine gönderilen arkadaşlarımız orada insanlık dışı koşullarda tutulmaktadır. İçme suyu, hijyen ve yaşamsal tüm diğer ihtiyaçların karşılanmadığı cezaevinde arkadaşlarımız depolarda mevcut olmasına ve sağlanma yükümlülüğüne rağmen demirbaş eşyaları dahi satın almaya zorlanmaktadır. Kadın arkadaşlarımız, ağır sağlık sorunları olan, tıp, diş hekimliği gibi pratik sınavlara katılımı zorunlu olduğu halde eğitimi kısıtlanan, emzirme ve bakıma ihtiyacı olan çocuklarının cezaevine getirilememesi gibi insanlık dışı uygulamalara tabi tutulmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

Kadınlardan tepki

Tutuklamalardan dolayı iktidarı suçlayan Sevimli, “İktidar uzun süredir sürdürdüğü baskı ve zulüm politikalarını yine yargı eliyle uygulamış; saldırıp tutuklayarak, hedef göstererek geri adım attırmaya çalışmıştır. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bu soruşturma, tam da genel seçimlerin arifesindeyken iktidar ve ortağının hak savunucularına, gazetecilere, sanatçılara ve toplumun muhalif diğer kesimlerine yargı taciziyle gözdağı verme çabasıdır” iddiasında bulundu.