DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi'nden, tutuklu bulunan İsmail Tüzün'ün Kırşehir Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne götürüldüğü esnada şiddete maruz kaldı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan 20 yıllık siyasi tutsak İsmail Tüzün, 8 Mart Cuma günü Kırşehir Cezaevi’ne nakledildi. Tüzün, nakledildiği sırada çıplak aramayı kabul etmediği için gardiyanlar tarafından şiddete maruz kaldığı iddia edildi. İddiaya dair DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un cevaplaması üzerine Meclis'e soru önergesi verdi.
Eren, Adalet Bakanı Tunç'un yanıtlaması için şu soruları sordu: 

1.    Hasta mahpus İsmail Tüzün’ün Kürkçüler F tipi cezaevinden Kırşehir Yüksek Güvenlikli cezaevine sevki hangi gerekçeyle yapılmıştır?

2.    Mahpusların sürekli olarak ailelerinden uzak yerlere sürgün edilmesi Bakanlığınızın bilinçli bir politikası mıdır?

3.    Çıplak aramanın insan onuruna aykırılığı düşünüldüğünde mahpuslara çıplak arama kimin talimatıyla yapılmaktadır?

4.    Çıplak aramanın kötü muamele olduğu düşünüldüğünde işkence ve kötü muamele suçunu işleyen kamu görevlileri hakkında bir soruşturma başlattınız mı?

5.    Mahpus darp raporu alabilmiş midir?

6.    Mahpusun tek kişilik hücreye alınmasının sebebi nedir?

7.    Mahpusun tek kişilik hücreye alınması talimatını kim vermiştir?

8.    Mahpusların hücrede tutulması tecrit ve izolasyon, tecrit ve izolasyon da işkence olduğuna göre bu konuda Bakanlık olarak bir inceleme yapmayı düşünüyor musunuz?

9.    Mahpusun hastalıklarının tedavisi için Kırşehir Yüksek Güvenlikli Cezaevinde herhangi bir adım atılmış mıdır?”

Kaynak: HABER MERKEZİ