Cezaevlerine tutuklular günlük 50 TL olan iaşe bedeli ile beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Cezaevlerinde anneleriyle birlikte kalan çocuklar için de 75 TL olan bu bedel, yeterli ve dengeli beslenmeyi karşılamıyor. Ekonomik koşulların dikkate alınmasını isteyen Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Mersin Milletvekili Ali Bozan, tutukluların yeterli ve sağlıklı beslenebilmesi için gerekli adımların atılmasını istedi. Bozan, “tutuklu tahliye olduktan sonra iaşe bedellerinin kendilerinden tahsis edilmesine dair düzenlemenin iptali için girişimlerde bulunacağız, Meclis gündemine taşıyacağız" dedi.

‘GÜNÜMÜZ EKONOMİK KOŞULLAR, ENFLASYON ARTIŞI HİÇBİR ŞEKİLDE DİKKATE ALINMIYOR’

Bozan, cezaevlerinden gelen başvurular üzerine ziyaret ettikleri tutukluların sağlıklı ve dengeli beslenme koşullarına sahip olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Bu konuda cezaevi idaresiyle yaptığımız görüşmelerde, kendilerinin bir şey yapamayacağını, her tutsak için belirlenmiş iaşe bedeli olduğunu söylüyorlar. Bu iaşe bedelleriyle ilgili bir yönetmelik var ve bu yönetmeliğe göre bir iaşe bedeli belirleniyor. Günlük kalori ihtiyacı ve bütçe dengesi şeklinde Sağlık Bakanlığı’nın bir belirlemesi var. Ancak bu iaşe bedeli belirlenirken, günümüz ekonomik koşullar, enflasyon artışı hiçbir şekilde dikkate alınmıyor.”

‘YETERLİ VE DENGELİ BESLENMEME CİDDİ ANLAMDA SAĞLIK SORUNLARINA NEDEN OLUYOR’

Var olan iaşe bedelleriyle sağlıklı ve dengeli beslenmenin mümkün olmadığını dile getiren Bozan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Günümüz koşullarını baktığımızda, 50 TL’yle üç öğün beslenmek imkansız. Siyasi iktidar ‘porsiyonları küçültün’ diyor ama cezaevlerine baktığımızda, tutukluların porsiyonları yok denecek kadar az.

Cezaevindeki günlük rutin hukuka aykırı uygulamalar zaten sağlıksız ortamlar yaratıyor. Bugün Yüksek Güvenlikli cezaevlerinde kalan tutsaklar, günde bir buçuk saat havalandırmaya girmiş oluyor, havalandırmaların küçük olmasından kaynaklı gün ışığını da yeterince almamakta, aynı zamanda yeterli ve dengeli beslenemeyen bir kişi için ciddi anlamda sağlık sorunlarına neden oluyor. Bu nedenle öncelikle iaşe bedellerinin arttırılması gerekiyor. Bir diğer husus ise; tutuklular cezaevlerinde kaldıkları süre boyunca, kendi adlarına gönderilen iaşe bedelleri tahliye olduktan sonra tahsil edilmekte, kimi zaman icra yoluyla tahsil edilmekte.”

‘İAŞE BEDELLERİ ARTTIRILMALI’

Cezaevlerinde hasta tutuklular, vegan ve vejetaryenler için ayrı yemek çıkması gerektiğinin altını çizen Bozan, “Cezaevlerinde hasta tutsaklar var ve doktor önerisiyle ayrı beslenmeleri gerekiyor, fakat hasta tutuklular için ayrı iaşe bedeli söz konusu değil. Tutukluların cezaevlerinde sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için 50 TL olarak belirlenen iaşe bedelleri derhal arttırılmalıdır. Ayrıca tutuklu tahliye olduktan sonra iaşe bedellerinin kendilerinden tahsis edilmesine dair düzenlemenin iptali için girişimlerde bulunacağız, Meclis gündemine taşıyacağız" ifadelerini kullandı.(MA)