Ukrayna Devlet Acil Servisi, yazılı bir açıklama yaparak Rusya güçlerinin 26 Ocak'ta Ukrayna'ya savaş uçaklarından fırlatılan füzeler ve insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırılar düzenlediğini açıkladı.

Acil Servis ofisinin yaptığı yazılı açıklamaya göre, söz konusu saldırılar sonucunda 11 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi yaralandı.

Saldırılarda 35 binanın hasar gördüğü ifade edilen açıklamada, en fazla başkent Kiev bölgesinde altyapının hasar gördüğü bilgisi paylaşıldı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy da Rusya'nın 26 Ocak'ta Ukrayna'ya 55 füze fırlattığını, bunlardan 20'sinin başkent Kiev bölgesinde olmak üzere 47'sinin imha edildiğini bildirdi.

Zalujnıy, ayrıca Rusya ordusuna ait 24 İHA'nın Ukrayna Hava Savunma kuvvetlerince imha edildiğini açıkladı.

Söz konusu saldırılar, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Ukrayna'ya tank sevkiyatı yapacaklarını açıklamasının ardından geldi.

ABD: Tank sevkiyatı zaman alacak

ABD Savunma Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, dün yaptığı günlük basın toplantısında Ukrayna'ya verileceği açıklanan 31 M1 Abrams tankları hakkında da açıklamalarda bulundu.

Singh, "ABD'nin M1 Arbrams eksikliği mi var? Bunları, savaşa en kısa sürede sürmek için neden ABD envanterinden tedarik etmediniz de satın alma yoluna gittiniz? Bu şekilde tedarik etmeniz tankların bir yıldan önce gönderilememesi anlamına gelmiyor mu?" sorusunu yanıtladı.

Singh, ABD'nin elinde stok fazlası M1 Abrams tankları bulunmadığını, Ukrayna için yeni tanklar alınacağını ve bu nedenle M1 Abrams tanklarının Ukrayna'ya sevk edilmesinin aylar alacağını söyledi.

ABD'den Rusya destekli Wagner Grubu'na yeni yaptırım

Öte yandan, ABD yönetimi, Rusya destekli Wagner Grubu'nu "önemli bir ulusötesi suç örgütü" olarak tanımlayarak grup ve kurucusu Yevgeniy Prigojin ile bağlantılı kişi ve kuruluşları yaptırım listesine ekledi.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Wagner Grubu "önemli bir ulusötesi suç örgütü" olarak tanımlandı.

Wagner Grubu ile bağlantılı 8 kişi, 16 kuruluş ve 4 uçağa yaptırım uygulanacağı belirtilen açıklamada, söz konusu kararla Ukrayna'daki savaşı destekleyen altyapının hedef alındığı belirtildi.

Açıklamada, özellikle Rusya savunmasıyla ilgili kuruluşları destekleyen kişilerin yaptırım listesine eklendiği belirtildi.

Hazine Bakanlığının açıklamasında, "Wagner personeli, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali'de toplu infazlar, tecavüz, çocuk kaçırma ve fiziksel taciz dahil olmak üzere devam eden ciddi suç faaliyetlerine karıştı" denildi.

Bakanlığın yaptırım listesine aldığı kuruluşlar arasında, Rusya merkezli teknoloji şirketi Terra Tech ile Çin merkezli Spacety China da yer aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Wagner Grubu ve Prigozhin ile bağlantılı bir kişi ve 5 kuruluşa yaptırım uygulanacağı belirtildi.

Wagner grubu hakkında

Kremlin Sarayı'nın yemek işini yönettiği için "Şef" lakabıyla anılan Yevgeny Prigozhin'e ait güvenlik şirketi Wagner grubu; Suriye, Ukrayna, Libya ve Afrika ülkelerinde paralı askerlerinin faaliyetleriyle tanınıyor.

Putin'in yakın çevresinde yer alan Prigozhin, ABD'de seçimleri etkileme girişimi nedeniyle de Amerikan finansal yaptırımlar listesinde bulunuyor. (BİANET)