Güneydoğu Ekspres- Diyarbakır başta olmak üzere, bölge illerinde sağanak yağış yaşamı olumsuz etkiledi. Sağanak yağış nedeniyle, Urfa’da hastaneyi su bastı, Adıyaman’da 1 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi de kayboldu.

Diyarbakırlı vatandaşlara CSM operatörlerinden uyarı mesajı gönderen AFAD, sel, su baskınları, yıldırım ve ulaşımda yaşanacak aksamalara karşı tedbirli olunması yönünde çağrıda bulundu.

Adıyaman’da bir kişi öldü

Sağanağın etkili olduğu Adıyaman'ın Tut ilçesinde de bir bahçedeki konteynerin suya kapılması sonucu bir kişinin vefat ettiğini, dört kişinin kaybolduğunu açıklandı.

Vali Hatipoğlu, sağanağın etkili olduğu Adıyaman'ın Tut ilçesinde bir bahçedeki konteynerin suya kapılması sonucu bir kişinin vefat ettiğini, dört kişinin kaybolduğunu açıkladı.

Urfa’da etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Siverek, Hilvan, Suruç ve Viranşehir ilçeleri ile kent merkezinde sağanak yağış sele dönüştü. Yağış nedeniyle birçok ev ve işyeri su altında kaldı. Göle dönen cadde ve sokaklarda trafik akışında aksaklıklar yaşandı. Kent merkezi ve ilçelerinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle ekili tarım arazileri de sular altında kaldı.

urfa sel (5)

HASTANEYİ SU BASTI

Aşırı yağışlar nedeniyle Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisi de sular altında kaldı. Bunun üzerine acil serviste bulunan hastalar üst katlara taşındı. Hastane personeli acil servisteki suyun boşaltılması için çalışma başlattı.

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Öte yandan kentte etkili olan sağanak nedeniyle okullara 1 gün ara verildi. Şanlıurfa Valiliği’nden yapılan açıklamada, "İlimizdeki yoğun sağanak yağış bu gece ve yarın da devam edeceğinden ilimizdeki tüm okul kademelerinde eğitim öğretime 15.03.2023 tarihinde gün ara verilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında hamile ve engelli olan kamu görevlilerimiz de yarın idari izinli sayılacaktır" denildi.

urfa sel (2)

ARAÇLAR SUYA GÖMÜLDÜ 

Elazığ’da etkili olan sağanak yağış nedeniyle yollar göle döndü. İki gündür etkisini sürdüren sağanak yağmur sebebiyle caddeler göle döndü, trafikte suya gömülen araçlar mahsur kaldı.

Tunceli’de devam eden sağanak yağış nedeniyle menfezlerde taşkınlar yaşandı. Karayolları ekipleri trafiğin aksamaması için çalışma başlattı.

Meteorolojinin Tunceli için yaptığı kuvvetli sağanak yağış uyarısının ardından kent genelinde sağanak yağış etkili oldu. Merkez ve ilçelerde kuvvetli sağanak yağış etkili olurken, başta Pülümür ve Ovacık ilçeleri olmak üzere yüksek kesimlerde de kar yağışı etkisini gösterdi. Sağanak yağış nedeniyle bazı karayollarında bulunan menfezlerde taşmalar meydana geldi. Zaman zaman kaya düşmeleri de yaşanırken, Karayolları 86. Şube Şefliği ekipleri yağışın ardından başlattıkları çalışmalara aralıksız devam ediyor. Kentte yağış devam ederken yetkililer sürücüleri sel ve kaya düşmesine karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

(HABER MERKEZİ)