Türkiye’de siyasetin gündemine oturan Van’daki mazbata skandalında YSK, hakkın DEM Parti Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Abdullah Zeydan’da olduğuna karar verdi.

Bakırhan, gelişmeyi sosyal medya hesabından "Olması gereken oldu ve Van halkının iradesi hayat buldu. Hayırlı olsun" ifadeleriyle paylaştı. Karara dair dair DEM Parti, X hesabından “Kürt halkının, dostlarımızın ve demokratik kamuoyunun direnişi sonucunda Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’a mazbatasının verilmesine karar verilmiştir. Her Bijî Berxwedana Gelê Kurd" paylaşımında bulundu.

ZEYDAN: HALKIMIZI SELAMLIYORUZ

Abdullah Zeydan da karara ilişkin, “Hakkımız olan mazbata geri verildi. Halkımızın bu sahiplenmesi ve iradesini selamlıyoruz. Halkamızın bu dik duruşu ve mücadelesinin önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.
Leyla Zana ise karar ilişkin “Van, Kürdistan’ın tacıdır. Çok yaşa” mesajı paylaştı.

NE OLMUŞTU?

YSK, 31 Mart’taki Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde yüzde 55 oy alan DEM Parti adayı Abdullah Zeydan’ın memnu hakları olmadığı gerekçesiyle mazbatayı yüzde 27 oy alan ikinci sıradaki AK Parti adayına vermişti. Karar, başta Van olmak üzere bölgenin birçok kentinde ve siyaset dünyasında tepkiyle karşılanmıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ