Güneş OCAĞA/ÖZEL

Önceki gün manşetimize taşıdığımız, “Devletin teşvik için ihracat yapan firmalara verdiği KDV iadesi, Diyarbakır Vergi Dairesi’ndeki bürokrasiye takıldı” haberimiz Sivil Toplum Kuruluşları’nı harekete geçirdi. Konuya dair Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mustafa Fidan, Diyarbakır İş Konseyi Başkanı Mustafa Vural, Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Şiyar Bozhan, Diyarbakır Vergi Dairesi Başkanı Ramazan Yaşar’ı ziyaret etti.

Yapılan görüşmeye dair gazetemize bilgi veren Mustafa Vural ve DSMMMO Başkanı Şiyar Bozhan, sorunun çözümü için ilgili departmanda mesainin başlayacağını açıkladı.

“Kentin ekonomisi için çok önemli bir konu”

Kentteki önemli konuyu gündeme getirdiğimiz için gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e teşekkür eden Diyarbakır İş Konseyi Başkanı Mustafa Vural, “Bu konu kentin ekonomisi için çok önemli. Mesele sadece yasaların yerine getirilmemesi değil, mesele kentin ekonomisini olumsuz yünden etkileyen 350-450 milyon TL gibi bir rakamın devlet kasasında bekletilmesidir. Zaten yaşamakta olan ekonomik kriz, yüksek enflasyon, dalgalı kur, para piyasalarındaki istikrarsızlık, bunlara bağlı bankaların günübirlik faiz oranı belirlemesi gibi birçok etken, işletmelerin finansa erişimini oldukça güçleştiriyor” dedi.

55417e02-c330-43d5-8a7b-9291f902007d

“Ekspres getirince süreci hızlandırdık”

Başkan Vural, şöyle devam etti:

“STK’lar olarak bu süreçten daha önce de haberdardık. Sorunun çözümü için kentin ticari oda başkanları olarak birkaç girişimde bulunmuştuk. Fakat bizlere bugün-yarın diyerek süreç ertelenmişti. Ama sizlerin bunu gündeme getirmesi sonrası süreç daha da hızlandı ve oda başkanları olarak Vergi Dairesi Başkanı Ramazan Yaşar’la bir görüşme sağladık. Vergi Dairesi Başkanı Ramazan Yaşar da artık sorunun vahametinden iyice bir haberdar. Başkan Yaşar görüşmede, aksaklıkların sebebinin dairenin kendi içerisinde yaşanan birim değişikliği ve grup müdürlerinin yerlerinin değişmesi olduğunu söyledi. Başkan Yaşar bizlere, KDV’lerin de daha hızlı bir şekilde mükelleflere iade edilmesi için departmana ekstra personel tahsil edileceği ve ek mesailerin yapılacağı sözünü verdi” diye konuştu.

“KDV’lerin verilmemesi firmaları zor duruma sokuyor”

Yapılan görüşmeler sonrası olumlu bir atmosferin oluştuğuna dikkat çeken DSMMM Odası Başkanı Şiyar Bozhan ise, “Fakat bu sürecin sürdürülebilmesi için takip edilmesi lazım. Başkan Yaşar, KDV’lerin iadesi için iyi niyet emareleri verdi. Umudumuz bir hafta içerisinde tamamen olmasa da çözüme dönük sürecin en iyi şekilde ilerlemesi. Çünkü sanayici ve üretici için para çok önemli bir kaynak. KDV’ler iade edilmediği için firmalar bankadan paraya ulaşmaya çalışıyor, ama önemli bir maliyetle de karşı karşıya kalıyor. Firmaların alması gereken para rakamları küçük meblağlar değil. 350-450 milyonu civarında ve bu meblağa 4-5 aydır devletin kasasında bekletiliyor. Bu bekletme firmaları çok zor durumda bırakıyor” dedi.