Malatyanın Yeşilyurt ilçesinde saat 20.48’de deprem meydana geldi.

AFAD verilerine göre 5.3 büyüklüğündeki deprem yerin 7 kilometre derinliğinde oldu.

Yüzlerce hasarlı binanın olduğu Malatya merkezde bir binadan düşen hafriyat nedeniyle bir çocuğun ayağının kırıldığı, kimi vatandaşların da balkondan atladığı için yaralandığı bildirildi

Malatya Valisi deprem sonrası Malatya'da iletişim hatlarında GSM hizmetinde bir sıkıntı yaşanmadığını söylerken, İçişleri Bakanlığı "başta AFAD olmak üzere ilgili kurumlarımız saha çalışmalarına başladı" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise olumsuz bir durum bildirim olmamıştır açıklamasında bulundu.

 Prof. Dr. Okan Tüysüz ise, 5.3 büyüklüğündeki bir depremin Elazığ gibi bir bölgeyi tetiklemek için küçük ve yetersiz olduğunu da ekledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan profesör Naci Görür de, "Bugün olan depremler hakkında sizleri bilgilendireceğim: Önce Malatya’da 4,3 büyüklükte Öncü-Yeşilyurt depremi, sonra da 5,2’lik İkizce-Yeşilyurt depremi oldu. Kuvvetle muhtemeldir ki Öncü depremi İkizce depreminin öncüsüdür. Bu deprem fayları MTA haritasında yoktur. Yeni fay?" dedi.

Deprem Urfa, Diyarbakır, Mardin ve çevre il ve ilçelerde de hissedilirken vatandaşlar binalarını terk edip dışarıya çıkarken gözlemlendi.

(Haber Merkezi)