Güneş OCAĞA/ÖZEL

Diyarbakır’da yaşanan S Plaka krizi bir kez daha gündemde. Daha önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmak istenen S Plaka ihalesini mahkemeye taşıyan kentteki servisçiler, bir kez daha yargı yoluna gidiyor.

Fabrika, okul, turizm gibi birçok sektörün taşıma işleri, S Plaka servis araçlarıyla yapılıyor. Servisçiler için araçları, gelir kapısı, ekmek teknesi. Diyarbakırlı servisçilerin en büyük sorunu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin servis aracı sayısını arttırmak istemesi. Daha önce 300 S Plakayı ihaleye açan belediyeye karşı Diyarbakır Servisçiler Odası açtığı davayı kazanmıştı. Yarın bir kez daha Büyükşehir Belediyesi, 300 S Plakayı 29 yıllığına kiraya vermek için ihale açacak. Gazetemiz Güneydoğu Ekspres aracılığıyla tepkilerini dile getiren Diyarbakır Servisçiler Odası Başkanı Kenan Esin, üçüncü davayı açmaya hazırlandıklarını dile getirdi.

İKİ DEFA İHALE İPTAL EDİLDİ

Bir yıl içinde Büyükşehir Belediyesi’nin 300 adet S plakayı ihaleye açtığını belirten Esin, şunları kaydetti: “Bu ihaleleri durdurmak için dava açtık ve Diyarbakır İdare Mahkemesi, ihale işleminin yürütmesini durdurdu. Mahkeme kararını Büyükşehir Belediyesi’ne tebliğ ettik. Belediye yetkilileri, yürütmeyi durdurma kararını yok sayarak tekrar üçüncü defa ihale açıyor. 300 S Plakayı 29 yıllığına kiraya vermek istiyor. Avukatlardan aldığımız bilgiler ışığında S Plakaları 29 yıllığına kiraya verilemez. Karayolu Taşımacılığı’nda da böyle bir şey yok. En fazla 3-9 yıl arasında kiralama yapılabilinir.”

YARIN BİR KEZ DAHA İHALE AÇILACAK

Yarın Belediye tarafından üçüncü kez ihale açılacağına dikkat çeken Esin, buna karşı kendilerinin de üçüncü kez dava yoluna gideceklerini söyledi. Esin, “Her bir plakayı 750 bin TL’ye kiraya verecekler. Bunu da bizim üzerimizden kapatmak istiyorlar. Biz daha önce bakanlığa kadar gittik, yasal yollarla tekrar bu sürecin takipçisi olacağız ve dava açacağız. Yeni bir ihalenin yapılmasını istemiyoruz. Bu ihaleyle esnaf mağdur olacak. Maddi imkansızlıklar nedeniyle ihaleye bu işi yapanlar giremeyecek. Parası olanlara verecekler. Servisçiler esnafı olarak bu mağduriyeti kabul etmiyoruz. Bu işten ekmek kazanıyoruz. Ve tekrar buradan sesleniyoruz; bu ihaleyi iptal edin” çağrısı yaptı.