2013 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl 11’inci etkinliğiyle tüm kadınları renkli kıyafetleri ve süsledikleri bisikletleri ile yaşadıkları şehirlerdeki buluşma noktalarına gelmeye ve birlikte bisiklet sürmeye davet ediyor. Bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet altyapısı talebini pekiştirmek için düzenleniyor.

Bu yıl Diyarbakır'da Pınar Akyıldız Çetin ve Nurşin Aslaner Esen tarafından gerçekleştirilecek olan organizasyonun başlangıç noktası Rojava Parkı olacak. Süslü bisikletleriyle etkinliğe katılacak kadınların son durağı ise Mardinkapı olacak.

'BİNLERCE KADIN, PEDALLARIMIZIN İTİCİ GÜCÜNÜ TOPLUMDA GÖRMEK İSTERİZ'

Türkiye’de 2013 yılında Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu İzmir'de başlatan tarih öğretmeni Sema Gür, etkinlik hakkında şunları söyledi: "2013’te İzmir’de bisikletlerimizle yaklaşık 200 kadın yola çıkarken, 2022’de bu turun global hale geleceğini ve binlerce kadının ortak dileklerle bisikletleriyle yollarda olacağını hiç düşünmemiştik. Şimdi biz binlerce kadın; pedallarımızın itici gücünü tüm toplumda da göstermek istiyoruz, çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz."

KADINLARIN ORTAK DİLEKLERİ

2022 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Bisiklet Özel Ödülü alan Süsü Kadınlar Bisiklet Turu’nu organize eden ve etkinliğe katılan kadınların ortak dilekleri ise şöyle sıralıyor:

-Kadınların toplumda görünür olması ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme haklarının korunması
-İklim ve enerji krizine karşı basit ve ekonomik bir çözüm olan bisikletli ulaşımın güvenli bir altyapıya sahip olması
-Özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezlerinin motorlu araç trafiğine kapatılarak ‘otomobilsiz pazar’ ilan edilmesi.

‘BİSİKLET SÜREN KADIN NORMALLEŞTİ’

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bu yıl Diyarbakır'da Pınar Akyıldız Çetin ve Nurşin Aslaner Esen öncülüğünde gerçekleştirilecek.

Etkinlikle ilgili konuştuğumuz Nurşin Aslaner Esen, "Diyarbakır’da ilk olarak Süslü Kadın Bisiklet Turu 2021 yılında yapıldı. İlk yıl bile çok fazla kadın katılım sağladı. Onlarca, yüzlerce kadının bisiklet sürmeye başlayınca, toplumda bisiklet süren kadını gittikçe normalleşti. Bisiklet turundan sonra kadınlar kendi aralarında gruplar oluşturdu ve gece bisiklet sürebilmek için dayanıştı. İlk turdan sonra bisiklet sürmeyi bilmeyen kadınlar bizlere ulaştı ve bisiklet öğrenmek istediklerini söyleyenler oldu. Bu geri dönüşler bizler için çok değerli" dedi.

‘KENT YAŞAMINDA BİSİKLET ALANLARININ ARTIRILMASINI İSTİYORUZ’

Kadınlar olarak kendilerini doğanın bütünlüklü yapısının bir parçası olarak gördüklerini vurgulayan Esen, sözlerine şöyle devam etti: "Bin yıllardır bu özü korumaya çalışıyoruz. Bu nedenle havaya, suya, herhangi bir varlık veya canlıya zarar vermeyen bisikleti bir ulaşım aracı olarak görüyor ve bunun yaygınlaşması için de yine doğayla uyumlu bir kent yaşamında bisiklet alanlarının arttırılmasını istiyoruz. Üstelik bunu isterken en süslü halimizle, birlikteliği yakalama şiarı ile yola çıkıyoruz."

‘DİYARBAKIR’DA BİSİKLET YOLU YOK’

Diyarbakır’da bisiklet yolunun çok az olduğuna değinen Esen, motorlu taşıtların Diyarbakır’da gün geçtikçe arttığına dikkat çekti. Eden, "Gün geçtikçe nefes alınmayan yerlere dönüşüyor şehir merkezleri. Ve trafik çok tehlikeli bir boyutta, hem yayalar hem de bisiklet sürenler için. Diyarbakır’da bisiklet yolu ve altyapısı yok. Amedli kadınlar olarak her yıl bir araya geldiğimizde hem bisiklet yolu talebimizi hem de kadınların güvenli bisiklet sürebilmesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtiyoruz" diye konuşu.

‘KIZ KARDEŞLERİMİZİ BEKLİYORUZ’

Bu yıl Diyarbakır’da 3’üncüsü düzenlenecek olan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 17 Eylül Pazar günü saat 14.00 Rojava Parkı’nda toplanarak başlayacak. 
Kadınları etkinliğe davet eden Esen, "Amed’deki tüm kız kardeşlerimize açık olan etkinliğimize her yaştan kadının gelmesi bizler için çok değerli. Zira biz renklerin ve çok çeşitliliğin peşindeyiz. Bu nedenle her kadının kendine has bir süs anlayışıyla bu renk cümbüşüne katılımını sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi.