Kovid-19 mutasyon geçirerek varlığını hissettirmeye devam ederken, ABD'de ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde Pirola varyantı vakalarının artışa geçirmesiyle beraber dünya genelinde endişe yarattı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ümit Savaşçı, koronavirüsün yeni varyantı Pirola'nın, aşıdan tamamen kaçan başka bir alt mutasyon olduğunu belirterek Türkiye'de de görülebileceğini söyledi.

KASIM AYINA DİKKAT

Savaşçı, yeni varyantın etkilerini vakaların üzerinde göreceklerini belirterek, "Bu varyant insanlar üzerinde nasıl bir etki oluşturacak? Yani akciğeri etkileyecek mi? Bizim için genelde hastaneye yatış endikasyonları özellikle solunum sıkıntısı gelişen, genel durumu bozulan, dirençli ateşi olan, tedavilerden yanıt alamadığımız hastaları biz hastaneye yatırırız. Eğer böyle bir etki oluşturursa o zaman evet, biz artık Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulumuz, Halk Sağlığı Kurumu'yla uzmanlarımız hep görüşülecek ve bunun sonucunda denecek ki 'evet maske takalım, yeni aşı versiyonunu da biz alalım.' Bu konularda çalışmalar yapılabilir. Fakat henüz ekim ayına giriyoruz. Biz bunun kasım ayı gibi eğer olumsuz etkilerini görmeye başlarsak o zaman tedbirler alırız. Yani şu anda halkımızın aslında çok panik yapıp, endişe yapacakları bir durum yok. Kasım ayına özellikle çok dikkat etmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

'AŞIDAN KAÇABİLİR'

Savaşçı, dünyada Pirola varyantı vakaları olduğuna dikkat çekerek, Eris varyantı kadar yaygın olmadığını söyledi.

Virüsün laboratuvar çalışmalarına dikkat çeken Savaşçı, "Laboratuvar çalışmalarında da aşıdan kaçabildiğini gösteren belirtiler bulundu. Bu tabii biraz anlamlı bizim için, yani aşıdan kaçabilir. Vücut bunu farklı bir virüs olarak da algılayabilir. Bu sefer tabii belirtiler biraz daha ağır seyredebilir. Ama akciğeri ne kadar tutacak, böbrek, kalbe etkisi olacak mı, biyolojik belirtiler olacak mı? Bunlar biraz çeşitli popülasyonlarda vakalar ilerledikçe ortaya çıkabilir. Vaka sayısı çok az. Onun için biraz daha yayılıp ülkelerin vaka sayılarına bakmak lazım. Tabii ki bizim ülkemizde de vakalar olacaktır mutlaka. Biz tabii biraz geriden geliyoruz. Bu bizim için iyi bir şey. Kendimizi izole etmiş oluyoruz bu anlamda. Mutlaka PCR’ın kış döneminde arttırılması lazım. Ağır belirtiler gösterenlerin sağlık kuruluşlarına başvurması lazım" diye konuştu.