Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerden etkilenen Diyarbakır’da, 1’i boş 7 bina yıkıldı. 411 kişi hayatını kaybetti, 912 kişi de yaralandı. 5 bin 442 bina da ağır hasar gördü. Depremin yıl dönümü dolayısıyla, Yenişehir ilçesinde 89 kişinin hayatını kaybettiği Galeria Sitesi’nin enkazının kaldırıldığı alanda anma töreni düzenlendi.

Yer Di̇yarbakir3

 
DEPREM SAATİNDE BULUŞTULAR

Depremin yaşandığı saat olan 04.17’de alana gelenler, yoğun sis altındaki alana karanfil bırakarak mum yaktı. Törene Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın, CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulu üyeleri, Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Elif Turan, DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayları Serra Bucak ve Doğan Hatun, bazı sivil toplum kuruluşları ile meslek örgütü temsilcileri, sitede hayatını kaybedenlerin yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Yer Di̇yarbakir1

“TÜRKİYE AÇIK MEZARLIĞA DÖNÜŞTÜ”

Anmada konuşan Sezgin Tanrıkulu, “Deprem bir doğal felaket, bunu önlemek mümkün değil ama insani maliyetlerini en aza indirmek, sonuçta mümkün. Türkiye bir deprem kuşağında yer almasına rağmen, yıllardır ihmaller, görevi kötüye kullanmalar, göz yummalar, rantçı siyasi anlayışlar, maalesef Türkiye’yi bir açık mezarlığa dönüştürdü” dedi.

TURAN: KABUK BAĞLAMAYAN BİR YARAMIZ VAR

Depremde hayatını kaybedenlerin saygı duruşuyla anıldığı törende konuşan Platform Sözcüsü Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Elif Turan, “Bir yıl geçmesine rağmen acısı halen çok taze, kabuk bağlamayan bir yaramız var. Çünkü bu doğa olayı, alınamayan önlemler, bilimin ve tekniğin önemsenmemesinden kaynaklı bir felakete dönüştü” dedi. DEM Parti adayı Doğan Hatun da deprem döneminde halkın devlet tarafından sahipsiz bırakıldığına şahitlik ettiğini ifade ederek, “Diyarbakır, o gün depremden 17 dakika sonra kriz masası oluşturdu. Başta kendi yaraları, daha sonra gücü oranında bütün illerin yaralarını sarmaya başladı” diye konuştu.

Yer Di̇yarbakir2

“HAYALLERİMİZ UÇUP GİTTİ”

Yıkılan Galeria Sitesi’nde 5 yakınını ve 2 arkadaşını kaybeden Ömür Sansar ise “Burada bugün toplandık, çünkü sevdiklerimiz ile arkadaşlarımızı kaybettik. Onlarla birlikte bizim hayallerimiz de uçup gitti. Bugün 1’inci yılı oldu. Burada teyzemi, 4 kuzenimi ve 2 arkadaşımı kaybettim” diye konuştu. 

Kaynak: DHA