Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Diyarbakır milletvekili adayları için kentte kitlesel karşılama etkinliği düzenlendi. Kayapınar Diclekent’teki Dünya Kavşağı’nda araç konvoyuyla karşılanan vekil adayları, kentin ana caddelerinde halkı selamladı. Adaylar, daha sonra Yenişehir Ofis Semti Sanat Sokağı’nda büro açılışı gerçekleştirdi. Açılışa, Yeşil Sol Parti Diyarbakır milletvekili adayları Berdan Öztürk, Halide Türkoğlu, Cengiz Çandar, Adalet Kaya, Serhat Eren, Mehmet Kamaç, Ceylan Akça Cupolo, Mehmet Emin Aktar, Azad Barış, Sorgül Aytek Avşar, Samet Mengüç ve HDP yöneticileri, sivil toplum örgütleri ile yurttaşlar katıldı.

Konvoylarla şehir turu yapıldı

Yeşil Sol Parti bayraklarıyla süslenen araçlar Kayapınar, Bağlar olmak üzere merkez ilçelerde seçim müziği eşliğinde şehir turu yaptı. Halk Yeşil Sol Partili adaylara yoğun ilgi gösterdi. Bazı noktalarda yurttaşlar bisikletleriyle konvoyu takip ederek desteklerini sundu.

Daha sonra Yeşil Sol Parti vekil adayları ve çok sayıda yurttaş, Sanat Sokağı’nda açılışı yapılacak olan seçim bürosuna yürüdü. Alanda davul zurna Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekildi.

Seçim bürosu önünde konuşan Yeşil Sol Diyarbakır İl Eşsözcüsü Abbas Şahin, “Yüz yıldır çekmediğimiz çile kalmadı, gözaltına alındık yine susmadık. Cumhuriyetin ikinci yüz yılını demokratik cumhuriyet yılı yapacağız. Halkımız ve vekillerimizle yapacağız” dedi.

'KİRLİ SİYASETLERİ BİTTİ'

Daha sonra Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve aynı zamanda Diyarbakır adayı olan Berdan Öztürk, “Diyarbakır bu kitleyle cevabını verdi. Bunlar yıllardır Kürtleri bitirmenin sözlerini veriyor. Tutuklama ise tutuklama, ölümse ölüm hepsini yaşadık, ancak kirli siyasetleri bitti. Bu seçim tarihi bir seçim olacak. Bu seçimde Diyarbakır 12-0 gibi bir oranla cevap vermeli. Kürtleri bitirme ve yok etme üzerine siyasetlerini kurmuşlar ama buna cevap bulamayacaklar” dedi.

'YENİYİ BİRLİKTE İNŞAA EDECEĞİZ'

Halide Türkoğlu, “12 vekil olarak bizden çalınan her şey için geri geldik” dedi. Halkın seçeneksiz olmadığını ifade eden Türkoğlu, “İrademizi çalmaya çalıştılar ama biz dipdiriyiz, seçeneksiz olmadığımızı örgütlülüğümüzle gösterdik. Mücadeleyi, yeni inşa üzerinden kurmak istiyoruz. Bize dayatılan ‘makul Kürtler’ olmayacağız. Bizler demokratik Kürtlüğün garantisiyiz. Bizim Kürtlüğümüz budur, hesap soracağız, yeniyi hep birlikte inşa edeceğiz. Yeniden inşaya var mıyız?” ifadelerinde bulundu.