Aşırı sağcı Wilders'in sandıktan birinci çıktığı Hollanda'da koalisyon görüşmeleri başladı. Wilders'in hükümet kurmak için desteğine ihtiyaç duyduğu Yeşilgöz, kabineye girmeyeceklerini ama 'yapıcı' önerilere parlamentoda destek vereceklerini söyledi.

Hollanda'da aşırı sağcı Geert Wilders'in sandıktan birinci çıktığı ama parçalanmış parlamento nedeniyle hiçbir partinin açık kazanan olmadığı seçimlerin ardından koalisyon görüşmeleri başladı. Görüşmelerin ilk gününe, 13 yıldır iktidarda olan ve seçimlerde ağır yara alan merkez sağ çizgideki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi'nin (VVD) yeni lideri Dilan Yeşilgöz'ün açıklamaları damga vurdu.

Yeşilgöz, başbakan olmak istediğini söyleyen Wilders'in liderliğindeki bir hükümete katılmayacaklarını ama kurulması halinde merkez sağdaki bir hükümeti destekleyeceklerini söyledi. Toplantı öncesinde gazetecilere açıklama yapan Yeşilgöz, seçimlerin açık kazananlarının Wilders'in liderliğindeki Özgürlük Partisi (PVV) ile eski Hıristiyan Demokrat Partisi (CDA) milletvekili Pieter Omtzigt'in yeni kurduğu Yeni Sosyal Sözleşme Partisi'nin (NSC) olduğunu belirtti.

'Yapıcı önerilerini destekleyeceğiz'

Yeşilgöz'ün "13 sene sonra bizim daha farklı bir rol üstlenmemiz daha uygun" derken "Fakat bir merkez sağ koalisyonu mümkün kılacağız ve yapıcı önerileri destekleyeceğiz" ifadelerini kullanması dikkat çekti. Yeşilgöz, partisi VVD'nin oy oranının yaklaşık üçte birini, yani parlamentoda 10 sandalyeyi kaybettiğini söyleyerek, "Bu seçmenlerden gelen bir sinyaldi. Fakat bize oy verenlere de sırtımızı çevirmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Editör: Beritan KAYA