Komşu Yunanistan'da 5 Eylül'den bu yana etkili olan Daniel fırtınası, şiddetli yağış ve seller nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 15'e yükseldi. Başbakan Kiryakos Miçotakis, ortaya çıkan zararın tazmini için Avrupa Birliği'ne (AB) başvuracağını bildirdi.

AA'nın aktardığına göre, sel bölgesine ziyarette bulunan Miçotakis, Larisa'daki kriz merkezinde yaptığı açıklamada, dün İklim Krizi ve Sivil Koruma, Sağlık, Tarım ve Aile Bakanlıkları yetkilileri ile yapılan toplantıda 'kamu sağlığı' konusunun ön plana çıktığını aktardı. Miçotakis, sel mağdurlarına devletin mutlaka yardım eli uzatacağını belirterek, "Salı sabahı, liderlik edeceğim hükümet heyetiyle Strazburg'a giderek AB Komisyonu Başbakanı (Ursula von der Leyen) ile görüşüp Avrupa'nın, bu büyük afetle başa çıkabilmek adına ciddi bir mali destek alabilmemiz için ülkemize nasıl destek olabileceğini konuşacağım" dedi.

'AFET BÖLGESİNDE BATI NİL VİRÜSÜ VAKALARINA RASTLANDI'

Selden etkilenen kişilere devletin mali destekte bulunacağını dile getiren Yunanistan Başbakanı Miçotakis, kamu sağlığının korunması için de bir dizi tedbir alınacağını kaydetti. Bölgede sel nedeniyle hayatını kaybeden hayvanların kamu sağlığına ciddi zarar oluşturabileceğine ilişkin endişeleri hatırlatan Miçotakis, ölen hayvanların yakılacağını ya da sağlık koşulları göz önünde bulundurularak gömüleceğini aktardı.

Miçotakis, afet bölgesinde Batı Nil Virüsü vakalarının da olduğunu, Sağlık Bakanlığı'nın böcek ve haşere ile mücadele konusunda da çalışmalar yürüteceğini ifade etti. Bölgeye şehir şebeke suyu verme konusunda yaşanan zorlukların telafi edilmesi için yaklaşık bir hafta zamana ihtiyaç duyulduğunu belirten Yunanistan Başbakanı, bölge halkına sadece şişelenmiş içme sularını içmeleri yönünde uyarıda da bulundu.

SEL BÖLGESİNDE MİÇOTAKİS'E PROTESTO: 20'DEN FAZLA EYLEMCİ GÖZALTINDA

Yerel basının aktardığı bilgilere göre, selden etkilenen bazı kişiler Larisa'da Başbakan Miçotakis'e karşı protesto eylemi düzenledi. Polis kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandı. Polis ve eylemciler arasında çıkan arbedede dokuz polis yaralandı, 20'nin üzerinde eylemci gözaltına alındı.