Kastamonu'da, başta felçli hastalar olmak üzere inme, omurilik yaralanması, travmatik beyin hasarı, multiple skleroz, parkinson, kas, kemik hastalıkları gibi yürüme yeteneğini kaybetmiş hastalara 'robotik yürüme cihazı' umut oluyor. Bölgede ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen çok sayıda hastanın şifa bulduğu Kastamonu’daki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde Sağlık Bakanlığına bağlı Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından robotik yürüme cihazı 2015 yılında hizmete alındı. 'Robotik yürüme cihazı’ başta felç olmak üzere, birçok hastalık nedeniyle yürüme güçlüğü çekenler için umut oluyor. Yürüme fonksiyonunu kısmen ya da tamamen kaybetmiş hastalara yeniden yürüme kabiliyeti kazandırmayı sağlayan robotik yürüme cihazı, il dışından gelen çok sayıda hastanın da şifa bulmasını sağladı.

10 DAKİKA CİHAZLA EGZERSİZ

Hastanenin bölgede 45 yıldır hizmet verdiğini belirten Kastamonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Davut Döner, “Yaklaşık 7 yıldır hastanemizde Türkiye’de ve dünyada örnekleri olan birçok uygulamayı eş zamanlı olarak bizlerde başlattık. Son olarak Kastamonu halkına robotik yürüme cihazını tanıtıp, hastalarımıza uygulamaya başladık. Özellikle robotik yürüme cihazı son 20 yıldır rehabilitasyon alanında kullanılıyor. Özellikle nörolojik, ortopedik ya da kast hastalığı sonucu yürüme kabiliyetini kaybetmiş hastalarda cihaz, tam ya da yarı destekli veya desteksiz bir şekilde hastalarımızı yürütmek amacıyla kullanılıyor. Özellikle cihaz, beyinde hasar gören bölgeye hareketleri tekrar yaptırarak o merkeze uyarılar vererek hasar gören yetinin tekrar kazanılması üzerine uygulanan bir yöntemdir. Bizde bu cihazı hastalarımız üzerinde kullanıyoruz. Uygulama öncesinde hastaları cihaza hazırlama süreci oluyor. Ortalama 10 dakika civarında hastayı kemerleriyle birlikte bağlıyoruz. Yaklaşık 20 dakika tedavi uygulaması oluyor. Tekrar hastanın cihazdan ayrılması yaklaşık 10 dakika sürüyor. Bu yüzden bir hastanın cihazı kullanması yaklaşık 1 saat kadar zaman alıyor. Mesai saatleri gözetince gün içerisinde yaklaşık 8-10 hastaya robotik yürüme cihazını kullandırıyoruz. Dolayısıyla hekimlerimizin belirlediği bir takvimde hastalarımızı tedavi ediyoruz. Bazı hastalarımız her gün cihaza bağlanıyor, bazı hastalarımız 2-3 günde bir cihazı kullanıyor. Bu takvim içerisinde yatan ya da ihtiyacı olan hastalarımıza hekimlerimizin belirlediği tedavi yöntemiyle uygulamaya çalışıyoruz” dedi.

HASTALARIN UMUDU OLDU

10 yıldır MS hastası olan Adem Haliloğlu da, “Son 3 yıldır hiç yürüyemiyordum. Bu robotik yürüme cihazı sayesinde bu yürüme duygusunu tekrar hatırladım. Sağ olsun, Kastamonu Fizik Tedavi Hastanesine devletimiz, bu yürüme cihazını gönderdi. Bizler de bundan faydalanıyoruz. Bunun için çok memnunum. Daha bu üçüncü seansım benim. Biraz fayda ettiğinin farkındayım. İlerleyen süreçlerde inşallah daha da faydalı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA