Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), 1 Eylül’de İstasyon Meydanı’nda “Toplumsal barış için eşit ve özgür yaşam” şiarıyla saat 16.00’da miting gerçekleştirecek. Yeşil Sol Parti Diyarbakır İl Eşsözcüsü ve Tertip Komitesi Başkanı Abbas Şahin, mitinge katılım çağrısı yaptı. 
'DÜNYAYA BARIŞ MESAJI VERECEĞİZ'
İstasyon Meydanı’nda gerçekleşecek mitinge katılım çağrısında bulunan Şahin, “Toplumsal barışın olabilmesi için özgür ve eşit bir yaşamın kurgulanması gerekiyor. Bunu sadece 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde değil, 365 gün dile getirmemiz gerekiyor ki getiriyoruz da sesimiz kısılmaya çalışılıyor. Bizler şiddetten yana değiliz, bizler demokratik bir siyasetten, eşit ve özgür bir yaşamdan yanayız. 
 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü mitingini tertiplerken özellikle ‘Toplumsal barış için eşit ve özgür bir yaşam’ şiarıyla yola çıktık. Bu şiar bizim yüz yıllık bir şiarımızdır. Alanlarda şunu haykıracağız; ‘Hiçbir insanın, canlının yaşamı değersiz değildir.’ Bu miting bizim için çok önemli biz burada dünyaya bir barış mesajı vereceğiz. Savaşsız, sömürüsüz, talan edilmemiş bir dünya ve toplum için orada olacağız” dedi. (MA)