ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Zafer TÜZÜN

Diyarbakır'da 25 yıldır sokak sokak gezip çocukları nostaljik salıncağının salıncağa bindirerek eğlendirerek geçimini sağlayan, ‘Salıncakçı Amca’ olarak bilinen Ramazan, parası olmayan çocukları da salıncağa ücretsiz bindiriyor.


TEKNOLOJİYLE KARŞI DİRENİYOR

Kol gücüyle hareket eden nostaljik salıncağının teknolojiye meydan okuduğunu belirten Ramazan, salıncağıyla çocukları eğlendirmenin kendisine başka bir mutluluk yaşattığın ifade etti.


ÇOCUKLARLA EMPATİ KURUYOR

Ramazan, şunları söyledi: “Bizlerde çocukken salıncakçı amcanın yolunu dört gözle beklerdik. Dönme dolapçı amca geldi mi mahallenin bütün çocukları hep beraber toplanır binmek için kuyruğa girerdik.”

25 Yıldır Diyarbakırlıları Çocukluğuna Götürüyor3


PARASI OLMAYAN ÇOCUKLARI ÜCRETSİZ BİNDİRİYOR

Salıncaklarda yaşları 3 ile 12 arasında değişen çocukları 50 TL karşılığında 10 dakika bindirdiğini belirten Ramazan, parası olsun ve ya olmasın bütün çocukları salıncağa bindirdiğini söyledi. Ramazan, “Çocuklar beni görünce koşarak ‘Salıncakçı amca geldi’ deyip etrafımda toplanıyorlar. Çocukları seviyorum, bütün çocukların mutlu olmasını istiyorum. Onların mutluluğu her şeyden önemlidir benim için. Çocukların gözündeki ışıltı ve parıltı her şeye değer, gönüllerin hoş olması adına, Çocukları memnun etmeye çalışıyorum” diye konuştu.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI