Avustralya'nın Sydney kentinde beş paket kokainin kıyıya vurduğu açıklandı. 1 Nisan Pazartesi günü Freshwater ve Curl Curl sahillerinde karaya vuran toplam 5 kilogram kokaine polis tarafından el konuldu. Polisten yapılan açıklamada, bunun Aralık 2023'ten bu yana kıyıya vuran 'devasa uyuşturucu sevkiyatının' bir parçası olduğu ifade edildi.

BBC'nin aktardığına göre, Yeni Güney Galler (NSW) Eyalet Emniyet Müdürlüğü'nden bugün yapılan açıklamada, "İncelemeler devam ederken, halka şüpheli paketleri yetkililere ihbar etmeleri gerektiği hatırlatıldı" denildi. İlk olarak Noel'den 3 gün önce Central Coast bölgesinde bir paket kokain kıyıya vurmuştu. Sydney'in yaklaşık 90 kilometre kuzeyindeki bu olaydan bugüne kadar 250 kiloyu aşkın kokain NSW eyaletinde karaya vurdu.

'BAZEN KASITLI OLARAK OKYANUSA BIRAKILIYOR'

500 kilometreyi aşkın bir sahil şeridine sahip eyalette aralık ayının son günlerinden bu yana en büyüğü 39 kilogram olmak üzere kokain paketleri bulundu. Uyuşturucunun eyaletteki 10'un üzerinde sahilde karaya vurduğu belirtildi. Paketlerin buraya nasıl geldiği ise netlik kazanmadı. Ocak ayında konuya ilişkin açıklama yapan NSW Polisi, uyuşturucunun Güney Amerika kaynaklı olduğuna inandıklarını, ardından bir yük gemisi yoluyla Avustralya'ya gönderilmiş olabileceğini söylemişti.

Eyalet Suçla Mücadele Komutanlığı Direktörü Jason Weinstein, "Bazen bu maddelerin başka bir gemi tarafından alınmak üzere kasıtlı olarak okyanusa bırakıldığını görüyoruz" dedi.

Kaynak: BBC